Logo Joop
De opiniesite van BNNVARA met actueel nieuws en uitgesproken meningen.

Klaver: 'Politieke wil ontbreekt' bij kabinet om met PRO en Volt samen te werken

•
Vandaag
•
leestijd 2 minuten
•
706 keer bekeken
•
ANP-574212537

PRO-leider Jesse Klaver zegt dat het kabinet van hem en Volt-leider Laurens Dassen afbeweegt. Dat meldt ANP. "De politieke wil om met ons samen te werken, is er niet", aldus Klaver na een overleg op zaterdag in het Catshuis. Klaver vreest dat het belastingplan nu zonder meerderheid woensdag in de Tweede Kamer wordt behandeld.

Premier Rob Jetten (D66) beloofde dat er dinsdag een plan zou zijn. Maar goed, Jetten belooft wel vaker iets, zoals een Rode Lijn in Gaza of tien nieuwe steden. Ondertussen is zijn minderheidskabinet nog altijd naarstig op zoek naar een oplossing voor de vermogensbelasting in box 3 en wil dat doen door tarieven in box 2 te verlagen. Dat levert op de korte termijn geld op, maar op de lange termijn kost het waarschijnlijk miljarden. VVD-minister van Financiën Heinen zegt een oplossing te hebben voor dat probleem, maar wil niet zeggen wat dat dan is.

"Het is onduidelijk wat het kabinet op dit moment doet, maar ze willen niet met ons afspraken maken", laat Dassen weten na het gesprek van zaterdag. Klaver houdt vast aan de eis van de progressieve partijen dat er "niet meer geld naar vermogenden" gaat, wat vrijwel het enige bestaansrecht is van de VVD, naast xenofobie natuurlijk. Klaver zegt dat zijn partij nu in de Tweede Kamer met voorstellen komt.

Volgens de PRO-fractievoorzitter is "de politieke chaos niet te overzien" als het belastingplan zonder meerderheid naar de Kamer gaat. Dat bleek eerder deze week ook al uit een analyse van de NOS. In politiek Den Haag wordt al gewaarschuwd voor "een tweede Toeslagenaffaire maar dan nog groter".

Het minderheidskabinet zoekt naar een meerderheid in de Tweede en Eerste Kamer voor het belastingplan. PRO en Volt kunnen in beide Kamers voor een meerderheid zorgen, net als het verbond van JA21, SGP en BBB samen met voormalige BBB-senatoren. Die extreemrechtse partijen leggen in ruil voor hun samenwerking wel extreme eisen op tafel wat betreft bijvoorbeeld het inperken van het recht op abortus, draagmoederschap en vluchtelingenopvang. Voor de Partij voor de Dieren waren de eisen van de SGP al reden om het kabinet-Jetten in een petitie op te roepen afstand te nemen van het extremisme van de gereformeerden.

Het kabinet-Jetten (D66, VVD, CDA) erkent zelf ook dat de gesprekken van zaterdag met PRO en Volt geen zicht op een meerderheid hebben opgeleverd. "Het kabinet beraadt zich op de inbreng van de fracties", laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. Of en wanneer de gesprekken verdergaan, is niet bekend. Klaver zegt ervoor open te staan voor woensdag nog met het minderheidskabinet in gesprek te gaan, maar zegt ook geen verwachtingen te hebben over ook maar enig resultaat.

Reacties (0)

Joop

Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.

Je kunt je op elk moment uitschrijven. Bekijk of beheer hier alle nieuwsbrieven.

Wil je meer weten over de manier waarop wij met jouw gegevens omgaan? Lees dan ons Privacy statement.

BNNVARA wij zijn voor