Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Fenolijn 28 december 2025

theme-icon
Klimaatverandering
Vandaag
leestijd 2 minuten
Gewone dansmug

Gewone dansmug - Chironomus plumosus

© Fotograaf DirkSlijkhuis

Een eerste Turkse tortel ei, een bloeiende hazelaar, twee ooievaars op een nest, een zwarte hommel, dansmuggen, een zingende merel, de eerste bloesem aan de Japanse sierkers, putters in de appelboom en een dagpauwoog voor het raam in de badkamer. Deze waarnemingen zijn zondag te horen op de Vroege Vogels fenolijn (het nummer is 035-6711338). 

Eekhoorns onder de hormonen

Netty Rook uit het Brabantse Prinsenbeek: "Bijna dagelijks zien Kees en ik in onze tuin een eekhoorn, die als een acrobaat door de bomen rent en springt. Maar ik zeg nu wel hij, sinds vandaag moet ik zeggen ‘zij’. Want nu zie ik maar liefst drie eekhoorns rennen en klimmen. Voor de eekhoorns is de paartijd begonnen. Dus ik denk dat er twee mannetjes naar onze tuin zijn gekomen om te paren met het vrouwtje. Hopelijk zien we in het voorjaar een hele familie eekhoorns."

Eekhoorns planten zich voort van december tot augustus, bij zachte winters soms al vanaf eind november. De mannetjes trekken de stoute schoenen aan en proberen de vrouwtjes in de buurt het hof te maken. De vrouwtjes nemen het er op hun beurt goed van. Ze zijn namelijk maar één of twee dagen vruchtbaar maar dat weerhoudt hen er niet van om zich de hele periode te laten versieren door de mannetjes. Als het vrouwtje vruchtbaar is, komen de eekhoornmannetjes uit de wijde omtrek af op haar geur. Daarmee heeft ze haar territorium gemarkeerd. In eerste instantie is het eekhoornvrouwtje niet zo gecharmeerd van het machogedrag van de mannetjes. Toch is er één mannetje dat haar hart steelt: de stoerste van het stel. Met dat mannetje gaat ze kort samenwonen want na de paring verlaat het mannetje vrij snel het nest.

'Karate kid' eekhoorn door Mseuters bewerkt

© Mseuters

Zwarte mees

Ineke Oerlemans uit het Brabantse Sprang-Capelle: "Weten jullie wat heel leuk is? Dat er sinds een paar weken een zwarte mees bij ons komt eten van de pinda’s en de vetbollen. Hij of zij is veel kleiner dan een koolmees."

Met zijn contrasterende zwarte kop en witte wangen oogt de zwarte mees bescheiden, maar vergis je niet. Deze kleine acrobaat trotseert barre winters en verstopt slim voedsel om te overleven. Zijn scherpe roep klinkt als een alarmsignaal tussen de dennen, terwijl hij razendsnel van tak naar tak schiet. In Nederland komen zwarte mezen vooral voor op de zandgronden, tussen de naaldbomen. Ze eten vooral spinnen en insecten. In de winter zijn ze ook in tuinen te vinden, op zoek naar zaden en vetbollen.

zwarte_mees_boshuis

Zwarte mees

© Fotograaf boshuis

Wil je zelf een eersteling of laatsteling doorgeven, of een hele bijzondere waarneming spreek dan de Vroege Vogels fenolijn in (het nummer is 035-6711338). Dat kan ook via whatsapp.

Delen:

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

Gerelateerd

Al 100 jaar voor