Logo Kassa
Het consumentenplatform van BNNVARA.

Goud steeds meer waard, maar hoe krijg je een eerlijke prijs?

Gisteren
leestijd 3 minuten
2366 keer bekeken
goudwissel goud taxeren 1280

De goudprijs gaat door het dak, maar als je een gouden sieraad verkoopt, krijg je niet altijd een eerlijke prijs. Wat moet je doen als de inkopers niet transparant zijn?

- Het helpt als je goed geïnformeerd bent als je overweegt om gouden sieraden te verkopen. Verderop in dit artikel delen we vijf belangrijke tips.

Het Goudwisselkantoor profiteert van de onwetendheid van klanten, onthulde Kassa in de uitzending van 25 oktober. Vele tientallen kijkers reageerden, omdat zij ook sterk de indruk hebben dat ze bij de verkoop van goud, zilver en sieraden geen eerlijke prijs hebben ontvangen. Veel mensen voelen zich daardoor ernstig benadeeld.

De uitzending leidde tot brede media-aandacht: kranten, nieuwssites en radio namen het onderwerp over. Omdat het consumentenvertrouwen ernstig is geschaad, besteedt Kassa in deze uitzending opnieuw aandacht aan het Goudwisselkantoor. Hebben de goudinkopers hun leven gebeterd? Bekijk hier de Kassa-reportage. Tekst loopt door onder video.

“Ik ben echt belazerd”

Kassa ontving na de vorige uitzending uitsluitend negatieve ervaringen. Kijkers schrijven dat zij zich als “dom” en “onwetend” behandeld voelden. Een van hen meldt: “Baal hier afschuwelijk van. Hoewel ik mezelf niet als onnozel zie, ben ik echt belazerd.”

Een ander schrijft: “Uw uitzending was zo herkenbaar. Ik zal wel zijn getypeerd als de onwetende, domme klant.”

Compensatie na klachten

Na de uitzending vroegen meerdere klanten het Goudwisselkantoor om compensatie. Het bedrijf reageerde met standaardbrieven en deed vervolgens aanbiedingen die uiteenliepen van enkele honderden tot meer dan duizend euro. In één geval kreeg een klant, die aanvankelijk 750 euro had ontvangen, na een klacht nog eens 1500 euro.

Volgens het Goudwisselkantoor was “het proces van bieden en loven niet optimaal verlopen”. Een verdere toelichting ontbrak.

Werkwijze en gebrek aan transparantie

Het Goudwisselkantoor is met meer dan 175 filialen de grootste goudinkoper van Nederland. Medewerkers worden niet primair opgeleid als taxateurs, maar leren de kennis van de klant snel in te schatten. Wie weinig weet, lijkt een aanzienlijk lagere prijs te krijgen.

Jet vertelt: “Zoals jullie het in de uitzending lieten zien, zo ging het ook bij ons. Schimmig gedoe met een weegschaal. We voelen ons enorm bedrogen.”

Vastgelegde inkoopgegevens niet gedeeld

Om heling te voorkomen moeten goudinkopers transacties registreren in het Digitaal Opkopers Register of de aankoop vastleggen in een inkoopverklaring. Dit geeft inzicht in wat er precies is ingekocht. Kassa vroeg deze inkoopgegevens op van klanten die later compensatie kregen, maar het Goudwisselkantoor weigert die te delen. Daarmee blijft onduidelijk hoe groot de marges werkelijk waren.

Reactie Goudwisselkantoor

“We hebben geconstateerd dat er dingen beter konden”

Het Goudwisselkantoor verklaart tegenover Kassa zich niet te herkennen in onze eerdere uitzending, maar stelt wel: “We hebben vervolgens kritisch naar onze manier van werken gekeken en geconstateerd dat er dingen beter konden.” (…) “Na de uitzending van 25 oktober 2025 hebben wij enkele tientallen klachten ontvangen (…) Bij slechts enkele van deze klachten bleek dat er inderdaad iets niet correct was gegaan in ons proces van loven en bieden.”

Volgens het Goudwisselkantoor zijn deze mensen benaderd: “Deze klanten hebben wij uitgenodigd op kantoor om samen tot een oplossing te komen, of hebben wij per e-mail een aanbod gedaan om de situatie recht te zetten.”

Over de overige klachten stelt het bedrijf: “Deze klanten hebben wij een tegemoetkoming aangeboden vanwege de vertraging in de beantwoording van de klacht.”

Waarom geen toezicht in Nederland?

De vraag blijft waarom consumenten hier zo weinig bescherming krijgen. Volgens Europese regels is strengere nationale regelgeving wel degelijk mogelijk. De Richtlijn Oneerlijke Handelspraktijken sluit toezicht op de inkoop van edelmetalen niet uit. In landen als Frankrijk en België bestaan al vergunningplichten en regels voor prijstransparantie. Nederland heeft ervoor gekozen die ruimte niet te benutten.

Tweede Kamerlid Julian Bushoff (Groenlinks-PvdA) zegt: “Andere landen laten zien dat betere bescherming van de consument in de goudhandel wél kan. Dan is het logisch om te vragen waarom Nederland die keuze niet maakt en waarom de minister dat laat liggen.”

En het Kamerlid vraagt zich af: “Waarom benut Nederland de Europese ruimte in de wetgeving rondom goudhandel niet en blijft het steken op het Brusselse minimum? Dat is absurd.”

ACM bevestigt: geen specifiek toezicht op goudinkoop

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) bevestigt dat er geen specifiek toezicht is op goudinkoop en dat er geen vaste inkoopprijzen gelden. De toezichthouder kan dus ook niet handhaven.

Vijf tips bij de verkoop van gouden sieraden

Wat moet je doen en waar moet je opletten als je je goud verkoopt?

Overweeg jij om een gouden sieraad van de hand te doen? Dan helpt het als je goed geïnformeerd bent en je goed onderzoek doet naar zaken als de marktwaarde.

Hieronder een aantal belangrijke tips.

1 - Controleer betrouwbaarheid: Check of de inkoper staat ingeschreven bij de KvK en eventueel een erkende brancheorganisatie

2 - Weeg- en karaatcontrole: Laat het goud in jouw bijzijn wegen en testen op karaat. Wees alert als men het goud 'achter de schermen' wil testen. Je kunt voor je bezoek aan een goudinkoper zelf je sieraden wegen zodat je goed geïnformeerd op pad gaat.

3 - Ken de goudprijs: Kijk vooraf naar de dagprijs van goud bijvoorbeeld via deze site. Hier kun je ook zien hoeveel de prijs is voor bv 14 of 18 karaat. De inkoopprijs ligt meestal 10 à 20 procent onder de marktprijs.

4 - Vraag altijd een bon of offerte met datum, gewicht, karaat, prijs per gram, totaalbedrag en gegevens van de inkoper.

5 - Munten en baren kunnen meer waard zijn dan hun goudgehalte; laat ze eventueel apart taxeren. 
Delen:

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Meld je snel en gratis aan voor de Kassa nieuwsbrief!

Al 100 jaar voor