Logo Joop
De opiniesite van BNNVARA met actueel nieuws en uitgesproken meningen

Rusland veroordeelt weer Amerikaan tot lange celstraf na flutbeschuldiging en schijnproces

  •  
15-08-2024
  •  
leestijd 2 minuten
  •  
1959 keer bekeken
  •  
ANP-501562541

Een Amerikaans-Russische vrouw is in Rusland veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar. De rechtbank in Jekaterinenburg oordeelde dat Ksenia Karelina zich schuldig heeft gemaakt aan hoogverraad. Ze zou geld hebben overgemaakt naar een pro-Oekraïense organisatie. Dat meldt ANP.

Op videobeelden is te zien dat de dertiger in een glazen kooi stond terwijl het vonnis werd voorgelezen. Amerikaanse media schrijven dat de vrouw na aanvang van de Russische invasie van Oekraïne 50 dollar had overgemaakt naar een non-profitorganisatie. De Russische autoriteiten beweren dat het geld is gebruikt om voorraden te kopen voor de Oekraïense strijdkrachten, waaronder ook wapens en munitie.

Karelina woont in de Verenigde Staten maar werd opgepakt tijdens een familiebezoek in Rusland. Ze zou volgens berichten in Russische media in eerste instantie zijn vastgezet in verband met "vloeken in de openbare ruimte". Het komt vaker voor dat de Russische autoriteiten buitenlanders aanhouden voor relatief lichte vergrijpen, om vervolgens met zwaardere aanklachten te komen. Door buitenlanders op deze manier te gijzelen kan druk worden uitgeoefend op de betreffende regeringen.

Het proces vond achter gesloten deuren plaats in dezelfde rechtbank waar eerder ook de Amerikaanse journalist Evan Gershkovich na een schijnproces werd veroordeeld. Hij kreeg zestien jaar cel opgelegd voor "spionage". De verslaggever en andere gevangenen kwamen dit jaar vrij door een gevangenenruil. Karelina zou schuld hebben bekend en erop te hopen dat ook zij wordt geruild, aldus haar advocaat volgens Russische media.

Eerder deze week werd ook al een Amerikaanse man gearresteerd toen hij wilde inchecken in een hotel in Moskou. Volgens de Russische staatsmedia zou de man geen geldig identificatiebewijs hebben overlegd, waarna de politie werd ingeschakeld. De Russen beweren dat de man daarop een van de agenten "tegen de arm duwde" en grof werd. Hem hangt vijf jaar celstraf boven het hoofd.

Delen:

Praat mee

Onze spelregels.

Omschrijving *

Typ hier je reactie...


0/1500 Tekens
Bedankt voor je reactie! De redactie controleert of je bericht voldoet aan de spelregels. Het kan even duren voordat het zichtbaar is.

Reacties (13)

haarklover
haarklover
17 aug. 2024 - 6:16
Het gijzelen van Amerikaanse burgers is voor Poetin een lucratieve zaak: Hij heeft hiermee al Victor Bouts (een wapenhandelaar) en Vadim Krasikov (een moordenaar in opdracht van Rusland) en diverse anderen vrijgekregen. De VS (en Duitsland, want daar was Vadim Krasikov in de gevangenis) hebben hiermee laten zien dat Russische geheime agenten nauwelijks risico lopen als ze hier misdaden plegen, want ze worden na een tijdje toch wel vrijgekocht.
badgast
badgast
16 aug. 2024 - 15:03
Wat leren we hieruit? Bezoek Rusland niet. Poutin heeft ruilmateriaal nodig. Alle westerlingen zijn als zodanig inzetbaar.
1 Reactie
haarklover
haarklover17 aug. 2024 - 6:21
Westerse regeringen zouden ook moeten leren dat ze niet aan deze chantage meedoen. Blijkbaar vinden politici het leuk om aan te kondigen dat ze weer iemand bevrijd hebben. En ze vinden misschien niet eens erg dat Poetin dit truukje herhaalt.
haarklover
haarklover
16 aug. 2024 - 13:00
Het gijzelen van Amerikaanse burgers is voor Poetin een lucratieve zaak: Hij heeft hiermee al Victor Bouts (een wapenhandelaar) en Vadim Krasikov (een moordenaar in opdracht van Rusland) en diverse anderen vrijgekregen. De VS (en Duitsland, want daar was Vadim Krasikov in de gevangenis) hebben hiermee laten zien dat Russische geheime agenten nauwelijks risico lopen als ze hier misdaden plegen, want ze worden na een tijdje toch wel vrijgekocht.
haarklover
haarklover
16 aug. 2024 - 12:52
Het gijzelen van Amerikaanse burgers is voor Poetin een lucratieve zaak: Hij heeft hiermee al Victor Bouts (een wapenhandelaar) en Vadim Krasikov (een moordenaar in opdracht van Rusland) en diverse anderen vrijgekregen. De VS (en Duitsland, want daar was Vadim Krasikov in de gevangenis) hebben hiermee laten zien dat Russische geheime agenten nauwelijks risico lopen als ze hier misdaden plegen, want ze worden na een tijdje toch wel vrijgekocht.
Frits Jansen
Frits Jansen
16 aug. 2024 - 4:27
Dat de Russen alle steun aan Oekraïne als hoogverraad zien kon ze verwachten, en met het zwaar bestraffen van lichte overtredingen de schrik er in houden kon je ook verwachten. Het blijft oppassen met de hoogst onbetrouwbare Russen. Dan maar nooit meer naar Rusland. Deze mevrouw had al de Amerikaanse nationaliteit, maar voor degenen die nog alleen de Russische nationaliteit hebben moet het makkelijker worden gemaakt een andere nationaliteit te krijgen. Vaak gaat het om mensen die al in het buitenland leven, dus verblijf hoeft deze vluchtelingen niet te worden aangeboden. Maar voor malle Marjolein Faber is elke buitenlander natuurlijk één te veel.
HerbertA
HerbertA
15 aug. 2024 - 16:50
Er zijn veel redenen dat mensen Rusland bezoeken. Familie, zaken etc. Voor iets als het verlengen van je paspoort of aanvragen van documenten waarmee je de-naturalisatie kunt aanvragen (dus opzeggen Russische nationaliteit) zul je je meestal lokaal moeten melden. Dan maar de papieren laten verlopen? Dan heeft onze rechtse regering een oplossing voor (streng bestraffen illegaliteit), en drijft daarmee mensen zo weer terug in de armen van moedertje Rusland. Gelukkig gaat het meestal goed, en laten we toch vooral niet kijken naar de gevolgen van stemgedrag.
1 Reactie
DanielleDefoe
DanielleDefoe15 aug. 2024 - 21:54
Ksenia Karelina heeft (ook) de Amerikaanse nationaliteit.
Mimou
Mimou
15 aug. 2024 - 15:54
Ik vraag mij weleens af of de Russen geloven wat ze op het journaal horen of ook wel beter weten.
Oki Doki
Oki Doki
15 aug. 2024 - 14:45
Erg verontrustend, en dan is het leven in de gevangenissen in Rusland ook nog eens ronduit dramatisch. Dit zijn o.a. de omstandigheden: -Ze hebben geen verwarming en dus gaat er regelmatig iemand dood door onderkoeling. -Ze krijgen veel te weinig te eten. -De cellen zijn klein, soms zo klein dat je er niet in kunt liggen, maar er alleen in kunt staan of zitten, daar moeten ze ook in slapen. -Gevangenen mogen geen contact maken met medegevangenen of bewakers. Ze moeten naar de grond kijken. -Gevangenen worden continu gestraft, worden bijvoorbeeld natgespoten omdat ze een knoopje van hun gevangenistenue niet dicht hebben gemaakt, ook als het koud is. -Ze moeten uren luisteren naar opnames waarin de gevangenisregels worden verteld. -Er is geen goede gezondheidszorg. -De gevangenen gaan fysieke en psychologische mishandelingen, ze worden 's nachts bijvoorbeeld wakker gemaakt. -Ze moeten de hele dag staan en mogen niet zitten of liggen om te rusten. Ik heb vast nog niet alles genoemd, maar het komt er op neer dat het leven in een Russische gevangenis is ondraaglijk voor mensen.
weereenmening
weereenmening
15 aug. 2024 - 13:53
Vreemd dat Amerikanen nog steeds naar Rusland gaan.
1 Reactie
Zandb
Zandb16 aug. 2024 - 7:35
mening Het is veel vreemder dat u zoiets beweert.
Wimtel
Wimtel
15 aug. 2024 - 13:41
Zo heeft Rusland weer een "voorraad" buitenlanders achter de hand die je kunt ruilen tegen ingezetenen die in het buitenland vast zitten. Hebben we zoiets pas ook niet in Ankara gehad?
E w T
E w T
15 aug. 2024 - 13:32
Je moet toch wel een erg moedig/naïef mens zijn om dit grafland nog met een bezoek te willen vereren. Er is imo geen enkele reden zo zwaarwegend wat een reis naar putin's barbarenrijk nodig maakt. Hoogste tijd om hier ook een zooitje Russen op te pakken als wisselgeld bij gevangenen ruil.
1 Reactie
Zandb
Zandb16 aug. 2024 - 7:37
E w T Het geëigende middel in een wel democratische rechtsstaat: je gedragen alsof je geen democratische rechtsstaat bent dus geen democratische rechtsstaat zijn.
Juffrouw B
Juffrouw B
15 aug. 2024 - 12:21
Ik vraag me af wat je daar te zoeken hebt. Als lesbienne zal ik me daar zeker niet wagen, zelfs als ik geld toe krijg..
1 Reactie
Zandb
Zandb16 aug. 2024 - 7:38
B. Familie, werk.....
DaanOuwens
DaanOuwens
15 aug. 2024 - 11:41
Ik snap echt niet wat deze mensen nog zoeken in Rusland. Hoe vaak moet het nog gebeuren voordat bij iedereen het muntje valt. Wellicht is het een optie een flink aantal sympathisanten van Poetin op te pakken als zij een westers land bezoeken. Dan daal je af naar hetzelfde niveau, maar heb je wellicht wisselgeld als je deze mensen vrij wil krijgen. Het idee dat er nog een functionerende rechtstaat is in Rusland is achterhaald door de realiteit.
1 Reactie
DanielleDefoe
DanielleDefoe15 aug. 2024 - 17:14
Familiebezoek maar dom is dat wel.

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.

BNNVARA LogoWij zijn voor