Voor de derde keer heeft een groep orka's in de wateren rond het Iberische schiereiland een luxe zeiljacht tot zinken gebracht. Nu waren de Zwitser Werner Schaufelberger en zijn bemanning die eerder deze maand doodsangsten uitstonden op de Middellandse Zee terwijl de drie orka's begonnen te slopen. De gealarmeerde Spaanse kustwacht schoot de bemanning te hulp en bracht hen in veiligheid maar het jacht haalde de veilige haven niet en verdween in de diepte.
Een stel Britse zeilers werd begin mei aangevallen voor de kust van Marokko. Hun schip overleefde de aanval wel maar bij de bemanning zat de schrik er goed in. Eerder brachten de orka's al twee andere jachten tot zinken.
Volgens wetenschappers gaat het vermoedelijk om een vrouwelijke orka die door een botsing met een schip een trauma heeft opgelopen en nu met haar groep wraak neemt. Andere orka's nemen dat gedrag over. De autoriteiten roepen zeilers op voorzichtig te zijn.
De orka's krijgen ondertussen morele steun van dierenbeschermers op sociale media.
Heb je een vraag, suggestie of wil je gewoon iets kwijt? Dat kan hier. Lees onze spelregels.
De Orka's net zo intelligent als mensen lees ik in een reactie.. Misschien wordt het tijd om een goed gesprek met de Orka's aan te gaan.
John C. Lilly https://en.wikipedia.org/wiki/John_C._Lilly was dolfijnentrainer. Hij leerde dolfijnen in gevangenschap bepaald gedrag. Toen zag hij, dat wilde dolfijnen in de buurt dat gedrag overnamen. Zijn conclusie: Dolfijnen hebben een abstracte taal en kunnen via taal informatie overdragen op soortgenoten. Volgende conclusie: Dolfijnen zijn zeer intelligent, hun bewustzijn komt in de buurt (of overtreft) de intelligentie en het bewustzijn van mensen. Dus is het gevangen houden van deze dieren een misdaad. Vervolgens stopte hij met het trainen van deze dieren. Orka's zijn geen dolfijnen. Maar hun gedrag is zeer intelligent. Mogelijk zijn ze net zo intelligent of misschien zelfs intelligenter dan dolfijnen. Aangezien de mensen zich onvoldoende inspannen om de oceanen te beschermen, nemen de Orka's het recht in eigen hand. Of in eigen snuit. Ik wens ze veel succes.
Die zeilboten schenden hun soevereiniteit. Die Orka's hebben het recht zich te verdedigen.
"De inhoud van deze reactie voldoet niet aan de spelregels. Het is niet (langer) mogelijk om te reageren."
Orca's. De hooligans van de zee. De Wagners van de oceaan. De katers van het water, die graag met muizen spelen.
Eeuwenlang antropocentrisch beleid heeft als een van de vele nare gevolgen de totale klimaatverwoesting waar wij ons thans in bevinden. Dieren zijn steeds gemarginaliseerd, hun stemmen bleven ongehoord. Als praten niet helpt, dan doen we het zo, dachten deze Orca's waarschijnlijk. Wie meer wil weten over het betrekken van niet-menselijke Dieren in (politieke) besluitvorming raad in het uitstekende proefschrift "Political Animal Voices" van Eva Meijer aan.
Aha, het einde der tijden. Tja, wij zijn de enige soort die kan autorijden, naar de maan kan vliegen en schepen kunnen bouwen en besturen. Spreken Orca's dezelfde taal als Orks, of hoe kan ik ze het beste aanspreken?
de zwart witte kleuring: om angst aan te jagen ? Idem bij ? ekster, scholekster, pinguin, koe...
@Uil "ekster, scholekster, pinguin, koe..." Ja nou! Ik schrik me altijd dood als ik deze beesten zie.
Of... Joop zélf (Joop den Sneeuwuil). https://www.mythofasia.nl/products/sneeuwuil-maan-diamond-painting
Vrienden van mij was dit jaren geleden overkomen. Een vrij enge ervaring, aangezien ze ook in een niet al te groot zeiljacht zaten. Er zal idd een voorgeschiedenis aan zitten, waar de opvarenden van deze boot helaas niets aan kunnen doen. Orca's zijn samen met mensen (en mensapen) 1 van de weinige diersoorten met een collectief geheugen. Wat inhoud dat ze opgedane kennis en ervaring doorgeven aan volgende generaties.
Het kan ook zijn dat het illegale visvangst zijn, die laten hun netten achter, en daar komen ze in verstrikt. Dat is de andere theorie voor de trauma. Ze weten het nog niet precies, maar het schijnt een "Die boot moet weg, want die gaat je pijn doen!".
Of het zijn die varende visfabrieken die de zeeen leeg vissen en te weinig overlaten voor onder andere de orca's, volgens mij hebben die dieren gewoon honger.
@hartpine "Of het zijn die varende visfabrieken die de zeeen leeg vissen " Precies dat, zeilbootjes en kleine vissers zijn niet het probleem, en de drukte van de scheepvaart ook niet, dat is kleuterschool gewauwel van mensen die de wereldzeeën vergelijken met een badkuip. Ik snap aan de andere kant wel dat men ook dit niet weet, er wordt maar sporadisch over geschreven of gesproken, en mensen zijn steeds minder in staat om pluriform te denken, ze zitten gevangen in de opgelegde culturele hegemonie van een heersende klasse waar sprookjes/religies (religies want steeds weer zondebokken) met een apocalyptische narratief in stand worden gehouden, terwijl andere bedreigingen zoals in dit geval van visfabrieken (leveren aan Groot Kapitaal) buiten schot worden gehouden. Positie Trawler Cap Blanc https://www.vesselfinder.com/vessels/details/8814665 Verantwoord en duurzaam, yeh right, https://www.cornelisvrolijk.eu/nl/ We zien het ook terug bij de Windmolens op Zee, waarbij ik trouwens ook weer kan begrijpen, dat mensen geen idee hebben. Het is ook moeilijk om je daarbij een voorstelling te maken die afwijkt, want hoe kan je het ook weten, als je de (desastreuse) veranderingen in de afgelopen 15 jaar in die gebieden niet gezien hebt, en je het materiaal waar parken meer worden aangelegd en gebouwd (en zullen moeten worden onderhouden) niet voor ogen of in je handen hebt gehad.
Misschien is de verklaring wel simpeler en hebben de orka's door dat er op boten lekkere hapjes zitten. Wellicht al veel vluchtelingen verorberd en ze zien in een luxere boot misschien wel een vettere hap. Maar een trauma bekt ook wel lekker en ben je straks oceanisch traumatoloog en mag je gesubsidieerd onderzoek doen om de orka naar menselijke voorbeeld te heropvoeden. Zal wel op uitroeien uitdraaien, want de mens is zooo belangrijk.
Jij projecteert nogal. Daarnaast heb je het over "lekkere hapjes" Het lijkt me dat je behoorlijk van het padje bent.
Ach, mij lijkt me niet. Je bent volgens mij van het padje, als je een menselijke eigenschap als 'wraak' aan de orka's toedicht. Uit onderzoek blijkt blijkt dat deze dieren enige intelligentie hebben, maar het zijn en blijven beesten. Net als alle beesten (dus ook mensen) leren ze het snelst waar voedsel te halen valt. Pavlov effect noemen ze dat geloof ik. Aan gezien er veel vluchtelingen op boten omkomen, misschien wel doordat orka's ze actief bejagen, hebben ze een boot leren associëren met voedsel. Wellicht kieperen jachten ook heel vaak voedselafval overboord, dat ze daardoor worden getriggerd. Mensenvlees schijnt goed te eten te zijn, daarentegen schijnen kraaien niet te pruimen te zijn, dus ik zou me, als ik u was, weinig zorgen maken als u weer eens van het pad afdwaalt.
Orcas eten geen mens. Wat ze wel eten hangt af van waar ze zich bevinden. Orcas in de arctische wateren hebben een ander diet dan die in gematigde streken. Het grootste gevaar voor orcas wordt gevormd door visnetten, naast overbevissing en habitatverlies. https://www.fisheries.noaa.gov/species/killer-whale
In Canada komt bijna geen chinook-zalm meer voor doordat de orka deze bijna gedecimeerd heeft. Het is namelijk de grootste soort zalm en levert de meeste voedingswaarde op.
@Wir sind Pabst "In Canada komt bijna geen chinook-zalm meer voor doordat de orka deze bijna gedecimeerd heeft. Het is namelijk de grootste soort zalm en levert de meeste voedingswaarde op." Jouw lulverhaaltje botst met verschillende bronnen op het internet, en daar worden andere oorzakelijke factoren opgesomd: dammen, droogte en overbevissing door de mens, de orka's worden niet genoemd. Numeriek in beschouwing genomen is het ook nogal vreemd wat jij hier vertelt want er leven slechts zo om en nabij 90 orka's in de Canadese wateren, en als we er alle andere orka's elders in Noord Amerikaanse zeewateren bij meetellen, dat zijn er zo'n 650 tot 700, komen we in totaal op 790 orka's, en zelfs dat is nog een al te optimistische schatting.
Voordat de witte mens daar kwam was het een soort "hoorn des overvloeds". Helaas dat is weg dankzij witte mensen.
@ adaestuo Dan moet je Jeremy Wade even bellen, die denkt er heel anders over.
@oproerkraaier 'Voordat de witte mens daar kwam was het een soort "hoorn des overvloeds". Helaas dat is weg dankzij witte mensen.' Bron.
Dat het slecht gaat met de Chinook zalm is waar maar dat is niet de schuld van de orcas.
Hell hath no fury like an orca scorned. Heel naar voor de mensen op de boot. Maar dat dieren ruimte terug eisen is niet verwonderlijk. Een nieuw risico dat je accepteert als gegeven, of je verkoopt toch gewoon je boot...
Als je dat hier op Joop leest denk je toch al gauw dat het socialistische Orka' s moeten , zijn geworden: Een soort vogelgriepvariant dat hen overkomt, maar dan voor zoogdieren.
"De inhoud van deze reactie voldoet niet aan de spelregels. Het is niet (langer) mogelijk om te reageren."
"De inhoud van deze reactie voldoet niet aan de spelregels. Het is niet (langer) mogelijk om te reageren."
Dit gebeurt heel veel rondom het Iberisch schiereiland, de meeste boten zinken niet maar raken beschadigd, overigens nooit in de Middelandse zee zoals in het artikel staat. Heb het zelf vorig jaar mogen ervaren voor Portugal. Het zijn ook echt niet alleen de luxe jachten die aan de beurt komen maar bijvoorbeeld ook vissers, bekijk dit filmpje en bedenk je hoeveel Marokkaanse vissers nooit meer bij hun gezin terug komen https://youtu.be/z48-mSuspTc. Hopelijk komt er snel een oplossing voor dit abnormale gedrag. Beter voor dier en mens.
@Kersten2 Aan welke oplossing dacht u? Wij mensen zijn immers indringer i hun leefruimte. Denkt u aan een goed gesprek met de dieren? Massaal afschieten? Of iets ertussen in? Of moeten we hun leefomgeving niet constant verstoren met het geluid van de motoren (dat draagt vel vele kilometers ver en daar hebben de dieren last van.
Hi Alfred, geen idee dat mogen biologen bedenken die er onderzoek naar doen. Het idee van zeilen is overigens dat de motor uitstaat
Het schijnen juist de vissers te zijn, die hun netten laten liggen, die het misschien hebben "uitgelokt".
Blokhuizen, Elders blijk je een fan van onbegrenst ongehindert indringen van mensen. Al die regels belemmeren absoluut rechten of de vrijheid enzo. De facto zou je dus voor natuurvernietiging kiezen.
Vermoedelijk ervaren de orka's dat mensen zich "abnormaal" gedragen, doordat die in toenemende mate in hun leefgebied binnendringen.
Vervelend maar afschieten lijkt de enige oplossing voor er menselijke doden vallen.
8 miljard mensen op deze aarde, en nog maar 50 duizend orca's over. Maar laten we inderdaad maar gaan schieten want rijke lui die met een bootje willen gaan spelenvaren zijn veel belangrijker.
Hartelijk dank voor de voorspelbare reacties op mijn post. Natuurlijk mogen rijke mensen dood. En orka's met een geestelijke afwijking niet. Maar die arme vissers dan die ook aangevallen worden?
Het wordt veel de druk op het water, niet alleen daar.
@GeenProbleem, Ja, de ineenstorting van de mensheid is wel een op zichzelf staand gegeven. En het gaat harder dan u denkt.
@pindaklaas Gelukkig gaat het gros van de reaguurders dat niet meer meemaken, als het al waar zou zijn wat je zegt.
@GeenProbleem, De wereldbevolking vergrijst. Er worden vanwege allerlei redenen minder kinderen geboren. Uiteindelijk zullen hele samenlevingen instorten.
Pindaklaas. Welnee. Mensen in het algemeen blijven gewoon door neuken en vernietigen. Die kunnen zo'n beetje overal wonen en eten, integendeel tot die Orcas. Vergrijst ie op een plek, dan importeren kapitalisten uit op een fijne kans wel goedkoper mensenvlees uit ander plekken. Dat gebeurt nu al. "The world’s population is more than three times larger than it was in the mid-twentieth century. The global human population reached 8.0 billion in mid-November 2022 from an estimated 2.5 billion people in 1950, adding 1 billion people since 2010 and 2 billion since 1998. The world’s population is expected to increase by nearly 2 billion persons in the next 30 years, from the current 8 billion to 9.7 billion in 2050 and could peak at nearly 10.4 billion in the mid-2080s. This dramatic growth has been driven largely by increasing numbers of people surviving to reproductive age, the gradual increase in human lifespan, increasing urbanization, and accelerating migration." https://www.un.org/en/global-issues/population#
@Paul Spijkers, Mensen kunnen neuken wat ze willen, als het zaad niet meer goed is maakt dat neuken geen ruk uit. Het is algemeen bekend dat de kwaliteit van zaad achteruit gaat. Verder worden er minder kinderen geboren dan dat er ouderen bijkomen. Die kinderen die nu geboren worden gaan een zware dobber krijgen de boel draaiende en betaalbaar te houden. Maar neuk er maar op los met de gedachte dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen.
@MG1968 'Na jou de zondvloed. Wisten we al.' In tegenstelling tot jou ben ik geen boomer, dus die vlieger gaat niet op.
"In tegenstelling tot jou ben ik geen boomer" MG1968 ook niet. 1968 is Gen X...
@GP "...dus die vlieger gaat niet op." Dat had ik al eerder geconcludeerd dat je kinderen nog bij je leven verhaal kwamen halen. Goed om te lezen dat je dat nu ook beseft.
@MG1968 'Dat had ik al eerder geconcludeerd dat je kinderen nog bij je leven verhaal kwamen halen' Niet bij mij, maar bij lui zoals jij.
@GeenProbleem "Niet bij mij, maar bij lui zoals jij." Historisch gezien is dat toch echt bij degene die alleen zich zelf zien staan en in dit specifieke geval helpt het niet dat je je eigen belang boven dat van je kinderen hebt gesteld. Daarbij. Jou wereld maak ik links of rechtsom niet mee. En niemand 'zoals mij'.
@MG1968 'Historisch gezien is dat toch echt bij degene die alleen zich zelf zien staan en in dit specifieke geval helpt het niet dat je je eigen belang boven dat van je kinderen hebt gesteld.' Het is niet in het belang van mijn kinderen om de verzorgingsstaat op te blazen en de bevolking van Nederland onbeperkt te laten groeien.
@gp In leven houden is geen verzorgingsstaat. En meer waren je kinderen je niet waard.
@GP Niemand wil de bevolking van Nederland onbeperkt laten groeien. De meeste daarvan hebben voor de keuzes die ze maken ook argumenten waar ze achter staan en niet alleen instrumenteel ingezet worden omdat het de vreemdelingen-weer agenda dient. Niemand wil de verzorgingsstaat kwijt. Behalve dan degene die er niet aan willen bijdragen en de verzorgingsstaat maar op twee manieren inzetten. Hoe duur die voor diegene wel niet is en dat die niet anders dan met de beurs wil denken en om mensen die ervan afhankelijk zijn met zich mee te laten stemmen door te dreigen dat daardoor ze een kleiner deel van de koek krijgen. Wat voor jou geld. Sterker nog. Je hebt aangegeven dat in leven houden voor jou voldoende is als invulling van de verzorgingsstaat en dat je er voor verbeteringen geen cent extra aan wilt uitgeven. Ergo: als het aan jou ligt hoeft zelfs dat 'in leven houden' niet. Je zet je kinderen in voor je agenda. Ze zullen zich dat realiseren.