
Oostelijke witsnuitlibel
© Christian Fischer, Wikipedia Creative Commons
De oostelijke witsnuitlibel is een van de twee zogenoemde ‘blauwe’ witsnuitlibellen. Hij vertoont sterke overeenkomsten met de sierlijke witsnuitlibel, niet alleen in uiterlijk maar ook in verspreiding. In Nederland waren beide soorten lange tijd zeer zeldzaam of zelfs verdwenen. Opvallend genoeg hebben ze zich de afgelopen jaren sterk hersteld, juist in tegenstelling tot de meeste andere libellensoorten van vennen.
Na vrijwel te zijn verdwenen uit Nederland, leek de oostelijke witsnuitlibel ook na een korte opleving in Friesland (2006–2013) opnieuw weg. Dat veranderde na de invasie van 2018, waarschijnlijk vanuit Oost-Europa. Sindsdien breidt de soort zich gestaag uit, vooral in Oost-Nederland, met steeds meer vindplaatsen en aanwijzingen voor voortplanting.
Die opmars steekt scherp af tegen de algemene trend. Tussen 2008 en 2024 zijn libellenpopulaties in Nederland gemiddeld met 28 procent afgenomen. Niet alleen zeldzame soorten, maar ook algemene libellen zoals het lantaarntje gaan achteruit. Alleen warmteminnende soorten, zoals de vuurlibel, profiteren van klimaatverandering en nemen gemiddeld toe, zo blijkt uit cijfers van het CBS en De Vlinderstichting.
Dat juist de oostelijke witsnuitlibel toeneemt, is daarom opvallend. Waarschijnlijk is de soort minder gevoelig voor hogere temperaturen dan andere venlibellen. Het beeld is daarmee volledig omgekeerd: waar ooit algemene soorten verdwijnen, rukt een lang verloren gewaande libel nu op.
Bron: Roy van Grunsven De Vlinderstichting, Nature Today en CBS
Foto: Christian Fischer, Wikipedia
Thema's:
Meer over:
oostelijke witsnuitlibelMaandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.