
Garnalenvisser
© Fotograaf: anaben
Een aantal Nederlandse natuurorganisaties daagt de staat voor de rechter om vergunningen voor garnalenvisserij in beschermde natuurgebieden. Zij vinden de looptijd van de vergunningen te lang. Ook ontbreken aanvullende natuurbeschermingsmaatregelen, vinden onder meer Vogelbescherming Nederland, Vereniging Natuurmonumenten en Stichting De Noordzee.
In het voorjaar van 2025 stapten de natuurorganisaties uit een overleg met de overheid en de visserijsector over verduurzaming. Ze waren "onaangenaam verrast" door het voornemen van toenmalig staatssecretaris van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur Jean Rummenie om vergunningen af te geven met een looptijd van 20,5 jaar voor garnalenvisserij in Natura 2000-gebieden langs de Nederlandse kust. Later dat jaar verleende Rummenie deze vergunningen daadwerkelijk.
"Garnalenvisserij in Nederlandse kustwateren is goed mogelijk", zegt Jorien Bakker van Natuurmonumenten. "Maar daarbij moeten de kwetsbare stukken zeebodem wel worden ontzien, bekende foerageergebieden van vogels worden gemeden en de intensiteit van het vissen omlaag worden gebracht. Het wordt tijd voor vergunningen die recht doen aan de wetenschappelijke onderzoeken en analyses over de effecten van garnalenvisserij. En die ervoor zorgen dat kwetsbare natuurgebieden worden ontzien, zodat natuurherstel echt een kans krijgt."
De natuurorganisaties en de staat staan aanstaande maandag tegenover elkaar in de rechtbank in Groningen. Volgens de Vogelbescherming volgt de uitspraak over enkele maanden.