
hydrocultuur kas
© Marsraw - pixabay
De bewering dat de EU milieu- en duurzaamheidswetgeving moet afzwakken om concurrerend te blijven, wordt niet ondersteund door het Europese bedrijfsleven. Dit blijkt uit onderzoek onder 350 senior bedrijfsleiders van Europese bedrijven uit diverse sectoren. In tegendeel: negen op de tien ondervraagden (91%) zijn van mening dat een koolstofarme, duurzame economie de concurrentiekracht van de EU op de lange termijn versterkt. Meer dan de helft (55%) geeft aan dat de recente inspanningen van de EU om wetgeving te ‘vereenvoudigen’ een negatieve of gemengde impact hebben gehad op hun bedrijf. Het onderzoek laat zien dat er een duidelijke kloof bestaat tussen de koers van de EU om milieu- en duurzaamheidswetgeving af te zwakken en wat bedrijven zelf aangeven nodig te hebben om concurrerend te blijven. Het onderzoek is uitgevoerd door GlobeScan in opdracht van het Wereld Natuur Fonds.
De economische kosten van uitblijvend klimaatbeleid zijn in Europa nu al voelbaar. De extreme hitte van afgelopen zomer kan het bbp van de EU in 2026 met ongeveer 1% verlagen door economische schade die hierdoor ontstaat. Tegelijkertijd schat de Europese Commissie dat het niet naleven van bestaande Europese milieuwetgeving jaarlijks ongeveer €180 miljard kost. Dat is ruim tien keer zoveel als de €17 miljard aan jaarlijkse administratieve besparingen die de Commissie zegt te hebben gerealiseerd met haar herzieningsmaatregelen.
Het onderzoek, getiteld Beyond Uncertainty, brengt de visie in kaart van 350 senior bedrijfsleiders uit diverse sectoren binnen de EU op de relatie tussen duurzaamheid en concurrentiekracht. Voor de ondervraagde bedrijfsleiders is vasthouden aan de groene transitie van de EU een economische prioriteit. Zij wijzen daarbij op betere bescherming tegen klimaat- en natuurrisico's, een grotere energie- en grondstoffenzekerheid en stabielere en beter voorspelbare kosten. Uit het onderzoek blijkt ook dat recente pogingen om Europese milieuwetgeving opnieuw te openen en te herzien voor veel bedrijven juist voor onzekerheid zorgen. Slechts 29% van de ondervraagde bedrijfsleiders meldt positieve effecten van recente initiatieven om milieu- en duurzaamheidswetgeving af te zwakken.
Van de bedrijfsleiders die negatieve of gemengde effecten ervaren, noemt 57% grotere onzekerheid over de toekomstige koers van het EU-beleid als belangrijkste gevolg. Ook wijzen zij op verloren investeringen in voorbereidingen op naleving van regelgeving en een verzwakte businesscase voor duurzaamheid. Op de vraag welke prioriteiten de EU moet stellen om de concurrentiekracht te versterken, noemen bedrijven voorspelbaar en samenhangend beleid en wetgeving het vaakst (43%). Dat staat boven publieke investeringen en stimulansen (31%) en betaalbare schone energie (29%).
“Deze bevindingen komen op een cruciaal moment in het debat over het concurrentievermogen van Europa. Bedrijven vragen niet om minder bescherming van natuur, water en klimaat, maar om stabiele regels, consistente uitvoering en investeringszekerheid op de lange termijn. Dit vormt de basis voor een concurrerend en toekomstbestendig Europa, waarin tegelijkertijd de natuur, waarvan wij allen afhankelijk zijn, haar comeback kan maken,” aldus Jolanda van de Sande-de Rooij, Head of System Drivers & Solutions bij het Wereld Natuur Fonds (WWF-NL).
Bron: Wereld Natuur Fonds