Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

De scheet van een dino | Podcast Zo klonk Nederland

  •    •  
16-11-2025
  •  
leestijd 2 minuten
  •  
410 keer bekeken
  •  

We gaan zo'n 47 miljoen jaar terug in de tijd in aflevering 5 van het nieuwe seizoen van onze podcastserie 'Zo klonk Nederland'. Tienduizenden jaren is het extreem heet op aarde. Knaagdieren, primaten, hoefdieren en roofdieren trekken tijdens deze periode vanuit andere continenten naar ons toe. Hierdoor worden de primitievere zoogdieren weggeconcurreerd. 

Eigenlijk drukt deze klimaatverandering op de reset-knop. Er komen halfaapjes voor in onze contreien, en in de tropische wouden zijn bijzondere vogelgeluiden te horen, zoals die van de trogon, die tegenwoordig vooral in de oerwouden van Amerika, Afrika en Azië leven.

Oergeluiden

De huidige wetenschappelijke kennis over hoe het er miljoenen jaren geleden in wat we nu Nederland noemen uit moet hebben gezien, is gebaseerd op o.a. de vondst van fossielen. Dagelijks komen daar nog nieuwe vondsten bij. We weten hoe inmiddels uitgestorven dieren eruit hebben gezien en wat ze hebben gegeten.

Maar om erachter te komen hoe ze hebben geklonken, dat gaat nog een nog een stap verder. Soms is er aan de hand van gevonden skeletten wel íets zinnigs over te zeggen, maar vaak ook niet. De geluiden in ‘Zo klonk Nederland’ zijn zoveel mogelijk gebaseerd op wat paleontologen tot nu toe aan kennis hebben verkregen.

The making of

IMG_3881

Frans de Rond (l) en Henny Radstaak, achter de schermen van 'Zo Klonk Nederland'

© Rob Buiter

Op basis van de wetenschap hebben sounddesigner Frans de Rond en verslaggever Henny Radstaak in de studio een zo realistisch mogelijke wereld in geluid weten te bouwen, daarbij gebruik makend van hedendaagse natuurgeluiden. “Als we weten dat een bepaalde diersoort vroeger veel groter was dan z’n tegenwoordige soortgenoot, kun je met dat geluid wel wat trucs uithalen”, vertelt Henny.

“Een dier dat groter in omvang is, maakt over het algemeen een lager geluid. Dino’s hebben volgens de deskundigen een veel minder heftig geluid gemaakt dan de geluiden die we kennen uit een film als Jurassic Park.” Hoe zit het dan met die scheet van een langnekdino in aflevering 1? “Ook een vertraagde, dus lager klinkende wind van in dit geval een paard”.

Beluister de podcastserie 'Zo klonk Nederland' via NPO Radio 1 of via je favoriete podcast app.
Via de NPO Luister App zijn alle afleveringen in een keer te beluisteren.

Delen:

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

Gerelateerd

Al 100 jaar voor