"Waarschijnlijk mogen deze twee jonge dasjes een kijkje komen nemen in de buitenwereld", schrijft Maurice Meertens bij zijn filmpje. "Eentje lijkt toch wel een beetje te wild te doen, volgens moeder, en wordt (onwillig) tot twee keer toe in een lager gelegen pijp gesleurd." Dit filmpje is twee jaar geleden rondom dezelfde tijd opgenomen door Maurice.
Hoewel dassen schuwe nachtdieren zijn, kunnen ze bij hun burcht opvallend ondeugend gedrag vertonen. Het stoeien gebeurt vaak in groepjes. Het helpt om hun conditie op peil te houden en ze sterk te maken. Dit doen ze vaak in de schemering, vlak voordat ze op zoek gaan naar voedsel.
Jonge dassen worden in februari of maart geboren en verlaten de burcht voor het eerst na 6 tot 8 weken, rond april/mei, om in de nabije omgeving te spelen en op verkenning te gaan. Begin juli gaan de jonge dassen voor het eerst zonder ouderlijk toezicht op pad.
Als er niet genoeg voedsel beschikbaar is, kan het vrouwtje doorgaan met zogen tot in augustus. Tegen de herfst zijn de jonge dassen zelfstandig en verlaten sommigen hun geboortegebied. Vooral bij voedselschaarste moedigen de ouders hun jongen aan om te vertrekken. Vaak blijven de jongen echter nog bij hun ouders overwinteren voordat ze hun eigen weg gaan.
Bron: Natuurmonumenten, Das&Boom
Thema's:
Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.