
© HBO Max
41 minuten durende reportage over de recente overval op het Louvre is vooral gemaakt om snel te kunnen scoren.
Op zondag 19 oktober jongstleden vond een kunstroof plaats in het Louvre, waarbij een groep overvallers zo’n 88 miljoen euro aan juwelen buitmaakte. Nog geen anderhalve maand later heeft streamingdienst HBO Max een ‘documentaire’ over het voorval. Kan je als documentaire- of reportagemaker je research zo snel voltooien? Het onomwonden antwoord is ja, ook omdat het hier een reconstructie betreft van minuut tot minuut, zonder enige diepgang.
Zie alleen al de oneliners waarmee commentatoren de reportage open. ‘Het was de roofoverval die de wereld schokte’, de ‘klus van de eeuw’ en een ‘briljante travestie’. Een oud-journalist van de New York Times die lange tijd in Parijs werkte spreekt over hoe de overvallers ‘de blingbling wegnamen’. En daarmee is de sensationele toon gezet.
Waar zijn de Fransen trouwens? Die komen ook aan het woord. Zoals Louvre-bewaker Frederic Sourrier, die op de bewuste dag om negen uur ’s ochtends het bezoekerspubliek verwelkomt. Erg veel zin in zijn werk heeft hij niet, geeft hij toe, maar gelukkig is het op zondag normaliter rustig. Onder de bezoekers bevindt zich het echtpaar Jake en Holly Barker uit het Amerikaanse Indiana. Zij zijn getuige van hoe de overvallers de Apollogalerij waar de juwelen lagen binnendringen en leuken de reportage op met anekdotes over dat het ‘net voelde als een schietpartij op een school, maar dan zonder pistoolschoten’.
Het is kortom knap dat de makers pijlsnel allerlei relevante (en minder relevante) sprekers voor de camera hebben gekregen. Maar Louvre Heist: Minute by Minute biedt nauwelijks achtergrond bij het nieuws en is vooral gemaakt om à la minute te scoren – zo doorzichtig is de reportage.
Louvre Heist: Minute By Minute, vanaf dinsdag 2 december 2025 bij HBO Max
Ontvang elke werkdag de beste kijktips met de Avondeditie-nieuwsbrief