
Trump zegt zijn minister van Financiën Scott Bessent opdracht te hebben gegeven alle handelsbetrekkingen met Spanje stop te zetten. Aanleiding is de weigering van premier Pedro Sánchez om de VS toegang te verlenen tot Spaanse militaire bases voor de oorlog tegen Iran.
Volgens Trump beschikt hij over de juridische bevoegdheid om een volledig embargo op Spaanse goederen in te stellen. De VS heeft geen handelsovereenkomst met Spanje, maar met de Europese Unie als geheel. Hij weidde niet uit over hoe het stopzetten van een verdrag met alleen Spanje in de praktijk uitpakt, maar voor goed doordachte plannen moet je ook niet bij het Trump-regime zijn.
De spanningen met Spanje zijn niet nieuw. Trump uit al langer zijn onvrede over premier Pedro Sánchez, die weigert het NAVO-streefcijfer van 5 procent van het bbp voor defensie-uitgaven te omarmen. Spanje is ook een van de weinige Europese landen die zich expliciet uitspreekt tegen de Israëlische genocide in Gaza en de rol die de VS daarin speelt. Vorig jaar oktober dreigde Trump Spanje al met een "handelsstraf" vanwege de Spaanse opstelling.
De winnaar van de FIFA-vredesprijs lijkt ook te geloven dat hij met brute kracht de Spaanse bases gewoon kan gebruiken zonder toestemming van Madrid. "Spanje is verschrikkelijk geweest," aldus Trump die daaraan toevoegde: "We kunnen gewoon naar binnen vliegen en de bases gebruiken. Niemand kan ons vertellen dat dat niet mag." Eenzelfde houding heeft Trump ten opzichte van vrouwen.
Trump deed zijn uitspraken tijdens een persconferentie na een ontmoeting met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. De oranje autocraat merkte tijdens het persmoment ook op dat hij goede banden heeft met Duitsland omdat zijn vader daar geboren is. In werkelijkheid is Trumps vader, Fred Trump, geboren in de New Yorkse wijk de Bronx. Dat ligt in de Verenigde Staten.
Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.