In tal van Westeuropese landen waarschuwen meteorologen voor een te verwachten ongekende hitte. Ook in Nederland zal de temperatuur de komende dagen plaatselijk kunnen oplopen tot 40 graden, waarschuwde Berend van Straaten van Weerplaza bij Omroep Brabant:
Dinsdag halen we net als vandaag temperaturen tussen de 30 en 33 graden. "Ook dan is het zonovergoten op de meeste plekken." Vanaf woensdag krijgen we te maken met nog wat warmere lucht. "Die bevindt zich nu nog in Frankrijk en Spanje en gaat nog wat verder terrein winnen. Dat levert op woensdag een temperatuur op die 37 graden kan aantikken in Brabant. Donderdag wordt het ook 36 of 37 graden en de warmste dag van de week lijkt vrijdag te worden, met een temperatuur van 38 graden. Ik sluit niet uit dat we dan zeer lokaal misschien wel 40 graden aantikken."
Ook in Duitsland worden temperaturen tot 40 graden verwacht.
Frankrijk wordt zwaar getroffen door de weersomstandigheden die het gevolg zijn van de klimaatcrisis, een door de mens veroorzaakte natuurramp. Ruim 800 scholen worden gesloten omdat het lesgeven door de hitte onmogelijk wordt gemaakt. In meer dan de helft van de departementen geldt code rood. France 24 meldt:
Zondag annuleerden verschillende steden het jaarlijkse muziekfestival en verbood de overheid alcoholgebruik in openbare gelegenheden in de departementen die al onder een rood weeralarm vielen, vanwege gezondheids- en openbare ordeoverwegingen. In sommige delen van Frankrijk werden temperaturen boven de 40 graden gemeten – extreem voor juni. In de zuidwestelijke regio Gironde meldden lokale autoriteiten dat de dood van drie mensen, in de leeftijd van 80 tot 95 jaar, mede te wijten was aan de intense hitte. Franse meteorologen zeggen dat de huidige hittegolf net zo ernstig zou kunnen worden als die van augustus 2003, die in Frankrijk bijna 15.000 levens eiste.
Door de extreme hitte zoeken veel mensen verkoeing in het water en dat kan noodlottig aflopen. Dit weekend vielen er 13 doden door verdrinking.
De leidster van de Franse Groenen pleit voor het instellen van een klimaatverlof als de hitte het werken ongezond maakt. "Niemand moet het leven riskeren voor het werk."
In België en Frankrijk wordt ook het treinverkeer teruggeschroefd om de kans op ernstige storingen als gevolg van de hitte te verkleinen. De Parijse regio-autoriteiten raden forenzen aan thuis te werken en niet te reizen:
"De rails kunnen temperaturen boven de 50 graden Celsius niet verdragen", aldus Valérie Pécresse, hoofd van de regio Parijs. De airconditioning in de wagons zou onvoldoende zijn voor overvolle treinen tijdens een "spits bij 40 graden Celsius", voegde ze eraan toe.
België verwacht deze week de hoogst bekende temperaturen uit de geschiedenis te bereiken.
Akshay Deoras, senior onderzoeker bij het National Centre for Atmospheric Science van de Universiteit van Reading in Engeland, zei dat het duidelijk was wat er achter de reeks hitterecords zat. "Door de mens veroorzaakte klimaatverandering is de aanleiding geweest voor dit evenement. De atmosfeer is gevuld met extra warmte, waardoor extreme temperaturen veel intenser zijn dan in het verleden," zei hij.
In Spanje worden temperaturen tot 44 graden verwacht. Het leidde er al toe dat in bijvoorbeeld Madrid een vertoning van het WK voetbal in de publieke ruimte werd verboden vanwege de gezondheidsrisico's. De autoriteiten hebben inwoners opgeroepen hun ramen gesloten te houden en geen warmteproducerende apparaten te gebruiken. Het Spaanse meteorologische instituut Aemet waarschuwt voor temperaturen "tussen 5 en 10 graden boven het gemiddelde".
In Nederland waarschuwt de ANWB automobilisten. Door de hitte neemt het aantal pechgevallen snel toe, vooral door accuproblemen, meldt het AD.
De ANWB adviseert mensen om genoeg eten en drinken mee te nemen als ze op pad gaan en ook een paraplu te gebruiken als zij in de zon moeten wachten met pech. Ook voor de wegenwachten zelf is het werken deze dagen 'topsport', laat de organisatie weten. 'Zij worden geadviseerd genoeg te drinken, goed in te smeren en als het kan hulp te verlenen buiten de volle zon.'
The Guardian wijdt een heel artikel aan hoe Nederlanders trachten om te gaan met de hitte zoals het hangen van gordijnen vóór de ramen.
Update 14:40
Ook in Nederland worden scholen voortijdig gesloten vanwege de hitte. Zoals een basisschool in de Rotterdamse wijk Spangen, meldt het AD:
Buitenspelen biedt geen soelaas, want het schoolplein ligt pal in de zon. Met draagbare ventilatoren, zonneschermen, extra water, ijsjes en open ramen proberen leerkrachten het dragelijk te houden „Maar het helpt niet veel”, zegt Chafia. „De kinderen zijn hangerig en hebben weinig energie. Voor een leesopdracht of dictee is toch een bepaalde mate van concentratie nodig. Dat ontbreekt deze dagen.”