In Koog aan de Staan staat een cacaofabriek die ammoniak aan Oreo-koekjes toevoegt om deze zwarter te maken. Druktemaker Pieter Derks wil daar niet al te veel woorden aan kwijt, behalve dan ‘chapeau’ voor het bedrijf dat een inventieve manier heeft gevonden om het teveel aan ammoniak in Nederland wat terug te dringen. Misschien kunnen andere bedrijven er een voorbeeld aan nemen: een beetje stikstof in de pastasaus, asbest in de pindakaas.
De ammoniak in de koekjes deden Derks denken aan een verhaal dat hij een paar weken terug las. Over een eendenslachterij uit Ermelo. Omwonenden hebben een contract moeten tekenen waarin ze geen commentaar mogen leveren over de overlast en stank van het bedrijf. Wie dat wel doet, riskeert een boete van 10.000 euro. In Ermelo mogen ze niet klagen, daarom doet Pieter Derks het voor ze. Het bedrijf - Tomassen Duck-To uit Ermelo dus - doet er namelijk “alles aan om een klotebedrijf te zijn. En dan heb ik het niet eens over hun core business, het dagelijks doden van 32.000 eenden."
Wellicht wel goed om de nuance te maken. Mensen die er al woonden hebben helemaal niets ondertekend. Er is veel nieuwbouw gebouwd afgelopen jaren, die hebben die dit wellicht wel moeten doen. Maar ergens ook logisch toch?! Als je de stank niet wilt, moet je daar geen woning kopen... Lijkt me dat je onderzoek doet voordat je iets koopt en zeker in de prijsklasse waar deze woningen in gebouwd zijn. Stel ik heb een concurrent, die daar woont, ik koop een woning daar om vervolgens klachten in te gaan dienen om op die manier mijn concurrent of heel veel extra kosten op te leggen of zelfs te laten stoppen. Dat zou toch de omgekeerde wereld zijn?
Koog aan de Staan? Maaruhm, kan dat zomaar, dat soort dwangcontracten? Wat raar!
Met Rutte aan het roer van de BV Nederland is dat te verwachten. Neoliberalisme is de burger ondergeschikt maken aan het bedrijfsleven. Nu ja, de burger die de neoliberaal als "van nature ondergeschikt" ziet. U en ik, bijvoorbeeld.
nee, de polemiek klopt dan ook niet. Wat wel klopt is dat er nieuwbouw is gepleegd, in de koopcontracten van de koopwoningen zijn kettingbedingen opgenomen. een daarvan geeft aan dat nieuwe bewoners moeten weten dat dit bedrijf er zit, ze komen er dus zelf in te wonen, eventuele stankoverlast kan dan niet als nieuwe klacht worden opgevoerd. de constructie om mensen op die manier van klagen af te houden is juridisch bedenkelijk en waarschijnlijk niet houdbaar voor de rechter als het bedrijf er een beroep op doet. laat onverlet dat als je gewaarschuwd bent voor een geurtje, het inderdaad raar is als je daar(of ergens anders) gaat wonen en dan gaat klagen als de situatie niet is veranderd. maar nuance en feitelijkheid kost teveel tijd en is lastig ofzo
Ik ben het even kwijt, om welk bedrijf gaat dit ook alweer? ;-D
Cacaofabriek Olam in Koog aan de Zaan maakt de zwarte cacao en is al vaker in opspraak geweest door zijn ammoniakuitstoot. De koekjes zijn wellicht niet extra giftig
De eendenfokkers en -slachters produceren pekingeendenvlees voor de export onder de gebruikelijk nare omstandigheden. Nederlanders eten nauwelijks eend.