Logo Joop
De opiniesite van BNNVARA met actueel nieuws en uitgesproken meningen.

Rusland is helemaal niet in staat de NAVO aan te vallen, verklaart topfunctionaris NAVO

10-08-2026
leestijd 2 minuten
24885 keer bekeken
ANP-560826227

Terwijl Europese landen zich gedwongen zien stevig te bezuinigen op de sociale zekerheid om te voldoen aan de Amerikaanse eisen van herbewapening, verklaart een topfunctionaris dat Rusland helemaal niet in staat is de NAVO aan te vallen. Janis Sarts, directeur van het NATO Strategic Communications Center of Excellencem dat zich onder meer richt op de bestrijding van desinformatie, verklaart dat in een podcast van de Letse publieke omroep. Volgens hem zijn er ook geen aanwijzingen dat Rusland zo'n aanval voorbereidt. Die verklaring staat in schril contrast met uitlatingen van hoge militairen in onder meer Nederland en Frankrijk die stellen dat er binnen vijf jaar sprake zal zijn van een aanval. Vanwege die acute dreiging gaan er miljarden extra naar defensie en de wapenindustrie.

"Rusland is en blijft een bedreiging voor ons, maar dat betekent niet dat het hier en nu zal gebeuren," zei Sarts. Om een ​​militaire aanval te kunnen uitvoeren, moet Rusland daartoe in staat zijn, maar die capaciteit ontbreekt het momenteel. De NAVO werkt ondertussen aan haar defensieplannen, zei hij. De militaire capaciteiten van Rusland worden momenteel beperkt door de oorlog in Oekraïne. "Zolang de oorlog in Oekraïne voortduurt, is Rusland niet in staat een nieuw militair front tegen NAVO-landen te openen, en er zijn geen aanwijzingen dat het dat van plan is," zei Sarts.

Sarts, zelf uit Letland afkomstig, acht een aanval op een van de Baltische staten, waar veelal voor gewaarschuwd wordt ook onwaarschijnlijk. Dergelijke paniekzaaierij is contraproductief, zei hij, omdat het serieuze discussies over waar Letland zich daadwerkelijk op moet voorbereiden, in de weg staat.

"Ik vind het goed dat we onze discussies baseren op data en feiten," zei Sarts, en benadrukte dat defensiebeslissingen moeten worden genomen op basis van een beoordeling van de werkelijke situatie, in plaats van door een voortdurende paniek onder de bevolking in stand te houden. Tegelijkertijd betekent dit niet dat de Baltische staten niet bedreigd worden. De dreiging van hybride aanvallen bestaat altijd, maar is niet uniek voor de Baltische staten - soortgelijke bedreigingen bestaan ​​ook voor Duitsland en Frankrijk.

Volgens Sarts kan de situatie veranderen als de oorlog in Oekraïne wordt beëindigd en Rusland tijd zou krijgen om zijn militaire capaciteiten te herstellen. Experts verschillen van mening over hoe snel het land zijn capaciteiten voor een grootschalige oorlog zou kunnen herstellen, aldus Sarts. "Het is één ding om al je middelen in capaciteiten te steken omdat iemand je over twee weken gaat aanvallen. Het is iets heel anders om middelen toe te wijzen met het besef dat er een specifiek tijdsbestek is waarin ze maximaal moeten worden ingezet."

Delen:

Reacties (0)

Joop

Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.

Je kunt je op elk moment uitschrijven. Bekijk of beheer hier alle nieuwsbrieven.

Wil je meer weten over de manier waarop wij met jouw gegevens omgaan? Lees dan ons Privacy statement.

BNNVARA wij zijn voor