Logo Joop
De opiniesite van BNNVARA met actueel nieuws en uitgesproken meningen

Migrantenhaat wordt veroorzaakt door extreemrechtse politieke elite

  •  
07-12-2024
  •  
leestijd 2 minuten
  •  
2653 keer bekeken
  •  
ANP-495109333

Het is een bekend patroon: als er bijvoorbeeld ergens een azc wordt gevestigd berichten media over verzet en onrust bij de bevolking maar na van verloop van tijd blijkt er niets aan de hand en vinden de bewoners de aanwezigheid van migranten geen enkel probleem. Integendeel, vaak leidt de sluiting van azc's tot protesten.

Dat fenomeen beperkt zich niet tot Nederland. Het is overal aan de hand. Caroline de Gruyter, politiek journalist van NRC, bericht in haar column over een Italiaans onderzoek waarbij wetenschappers ontdekt hebben hoe dit werkt. De 'onrust' onder de bevolking wordt veroorzaakt door een extreemrechtse politieke elite. De aanduiding elite is belangrijk omdat het niet gaat om geluiden uit 'het volk', zoals vaak beweerd wordt, maar van beroepspolitici die bij de onrust direct belang hebben.

De wetenschappers onderzochten de correlatie tussen immigratie en het succes van extreemrechts in grensgemeentes in Ticino, het Italiaanssprekende kanton in Zwitserland. Ze focusten op de periode na 2000, het jaar waarin Zwitserland en zijn EU-buurlanden de grenzen openden zodat burgers makkelijker in elkaars landen konden wonen en werken. De immigratie in Ticino steeg vervolgens met 14 procent, de steun voor extreemrechts met 32 procent. Toch vonden de onderzoekers amper een link tussen die twee. „We vinden beperkt bewijs dat de gebruikelijke economische, culturele en veiligheidsverklaringen dit groeiende anti-immigratiesentiment opstuwen”, schrijven ze in The Free Movement of People and the Success of Far-Right Parties: Evidence from Switzerland’s Border Liberalization, een rapport net gepubliceerd in de American Political Science Review. Wat het rapport wel aantoont: dat Zwitserse politieke elites vanaf het moment dat de grenzen met Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Italië opengingen snoeihard campagne gingen voeren in grensgebieden, met verhalen over overbevolking, criminaliteit en density stress, ofwel te veel druk op openbaar vervoer, huisvesting, parkeergelegenheid, zorg en dergelijke.

Dat verband is duidelijk zichtbaar omdat extreemrechts niet in iedere gemeente campagne voerde. Waar de campagnes achterwege bleven, was er geen verschuiving naar extreemrechts in het stemgedrag. Het effect van de extreemrechtse campagnes wordt versterkt door nerveus geworden middenpartijen die soortgelijke taal gaan uitslaan.

"Het zou goed zijn als het politieke midden, dat vaak onnadenkend achter extreemrechts aanhuppelt, hier eens oog voor kreeg," besluit De Koning. Hetzelfde advies geldt voor de media, zeggen wij van Joop.

correctie: aanvankelijk stond foutief vermeld dat de column van parlementair journalist Petra de Koning was. Het is de column van Caroline de Gruyter, gespecialiseerd in Europese politiek.

Delen:

Praat mee

Onze spelregels.

Omschrijving *

Typ hier je reactie...


0/1500 Tekens
Bedankt voor je reactie! De redactie controleert of je bericht voldoet aan de spelregels. Het kan even duren voordat het zichtbaar is.

Reacties (15)

Mark Eissens
Mark Eissens
7 dec. 2024 - 18:26

Populistisch rechtse partijen zijn een gevolg van verzet tegen arbeidsmigratie en niet de oorzaak. Dat verzet wordt breed gedeeld, en leeft daarom niet meer onder autochtonen dan onder minderheidsgroepen. Het gaat ook helemaal niet om vreemdelingenhaat.

3 Reacties
Mark Eissens
Mark Eissens8 dec. 2024 - 0:59

In de VS is er een sterk vergelijkbare ontwikkeling. De bevolking van middelbaar tot lager opgeleiden lieten zich bij de verkiezingen het meest leiden door de onvrede over de door hen het meest in hun welvaart destabiliserende invloed van de arbeidsmigratie uit Mexico, Midden-Amerikaanse, en noordelijke landen van Zuid-Amerika. De Democratische partij wordt al vele decennia en nog steeds geleid door een zichzelf feliciterende vooral witte elite die zich in woord solidair verklaard met de minder bedeelden, en dan vooral de gekleurde medeburgers, maar dat doet door hen te vertellen wat ze moeten vinden en waarop te stemmen in plaats van naar hen te luisteren of hen zelf te laten beslissen. Arbeidsmigratie is voor deze elite vooral voor henzelf gunstig door goedkope werkkrachten waar ze uitgebreid van profiteren en tegelijkertijd het mom deze mensen een beter bestaan te bieden. De eigen bevolking van lagere en middeninkomens zien ze niet staan terwijl deze onevenredige concurrentie en verdringing ondervinden van deze instroom. Die mensen met lagere en middeninkomens zijn divers gekleurd en wit en hebben niet onbegrijpelijk nu nog meer gestemd op de populistisch rechtse Trump in plaats van die elitaire grootstedelijke Democraten. Het is in Europa net zo.

vdbemt
vdbemt9 dec. 2024 - 14:45

"Populistisch rechtse partijen zijn een gevolg van verzet tegen arbeidsmigratie en niet de oorzaak"

Dat waag ik te betwijfelen. En wel omdat het de asielmigratie is die door extreemrechts wordt opgeblazen. (Maar NIET opgelost). Terwijl ze juist af willen blijven van de arbeidsmigratie. De op hun stemmende ondernemers varen namelijk heel wel bij die arbeidsmigratie. Je zou je als stemmer op de PVV toch echt af moeten vragen of de PVV het wel zo goed met je voor hebt.

vdbemt
vdbemt9 dec. 2024 - 14:46

hebt = heeft

Ramon147
Ramon147
7 dec. 2024 - 15:22

@ [ Migrantenhaat wordt veroorzaakt door extreemrechtse politieke elite ]

Nee dus . das onzin . Migrantenhaat is al geïnstitueerd en ingebakken in de maatschappij ( EN NIET ALLEEN IN NL'SE MAATSCHAPIJ ) omdat men jou niet als zijn gelijke ziet . Als jij in NL ( een blanke autochtone Nederlander ) door een lid van extreemrechtse politieke elite verzocht wordt op het dak van een torenflat te gaan staan en vervolgens springen , doe jii dat ook ?? Men heeft dus altijd een keus !!

The politiek ( en niet alleen extreemrechtse politiek ) polariseert het alleen maar verder en maakt daar gebruik van .

1 Reactie
MG1968-2
MG1968-28 dec. 2024 - 13:57

@Ramon

.

Het probleem is dat jij anderen niet als gelijke ziet maar als minderminderminder.

daniel.c.plainview
daniel.c.plainview
7 dec. 2024 - 14:55

Natuurlijk worden er geen campagnes gevoerd in gebieden waar er geen problemen zijn mbt migraten. Kijk naar NY voorheen praktisch geen problemen met migraten, dus werd er geen aandacht aan gespendeerd, nu zijn er problemen en komt er enorm veel aandacht.

frankie48
frankie48
7 dec. 2024 - 13:48
Deze reactie is verwijderd
Kees Flipsen
Kees Flipsen
7 dec. 2024 - 13:12

Artikel is te eenzijdig. De komst van migranten stuit sowieso op verzet bij nogal wat mensen. Dat is ook al zo als men mensen niet bang maakt.

Zeker in kleine gemeenschappen waar dan een groot asielzoekerscentrum moet komen is er verzet bij een groot deel van de bevolking. Het is wel zo dat de bevolking bang gemaakt word, dat gebeurt zoals bekend door extreem rechtse politici in het parlement en plaatselijk. Dat maakt het verzet groter.

2 Reacties
Gerygrr
Gerygrr7 dec. 2024 - 15:29

Uit mijn herinneringen de komst van Zuid Molukkers indertijd.

Molukse wijken bewaken de identiteit https://www.nu.nl/weekend/3945847/molukse-wijken-bewaken-identiteit-.html

Er was naar mijn mening geen weerstand tegen de komst van Zuid Molukkers.

Ik zat met verschillenden in de klas in de hbs.

MG1968-2
MG1968-27 dec. 2024 - 15:50

Je praat ze inderdaad goed na.

Gio Servas
Gio Servas
7 dec. 2024 - 12:36

Ik heb niet echt het idee dat het om migrantenhaat gaat, tenminste, ik voel mij niet meer gehaat dan anders. (Eigenlijk helemaal niet.) Ik heb meer het gevoel dat men er genoeg van heeft dat sommige zaken niet benoemd mogen worden en dat er teveel met de mantel der liefde bedekt wordt. Nu ook weer met een motie die eigenlijk praktisch in elk land al lang wordt uitgevoerd zie je bepaalde mensen al helemaal in een stuip schieten en hoog van de toren afblazen alsof elke inwoner van Nederland met een migratie achtergrond al een trein in is geduwd en naar een kamp toe is gestuurd.

Waar ik woon is een AZC. Op het moment dat deze er was, was de criminaliteit bijna met 500% verhoogd. De burgers waren niet blij, maar asielzoekers moeten opgevangen worden. Toen het tijd was voor de verlenging is dit voorgelegd aan de bewoners die aangaven dat asielzoekers opgevangen moeten kunnen worden, maar dat men wel wil dat er meer aandacht wordt besteed aan de overlast. Daar is niets mee gedaan. Nu is het tijd voor een 2e verlenging en is er geen draagvlak meer en worden de bewoners maar even weggezet als racistisch door bepaalde partijen. Dan heeft de gemiddelde bewoner al snel iets van... Jammer dan. Dat heeft niets met extreem rechts te maken, dat heeft te maken met negeren van problemen uit angst om als racist te worden uitgemaakt.

3 Reacties
LaBou
LaBou 7 dec. 2024 - 17:11

Je zet jezelf aardig te kijk.

Geo1
Geo17 dec. 2024 - 19:28

@labou

Jij nog veel meer....moelijk he, inhoudelijk reageren...

LaBou
LaBou 8 dec. 2024 - 8:24

@geo: inhoudelijk reageren kan alleen als een reactie echt inhoud heeft. Maar ik begrijp Dat jij dat niet begrijpt.

Olav Meijer
Olav Meijer
7 dec. 2024 - 11:46

[De 'onrust' onder de bevolking wordt veroorzaakt door een extreemrechtse politieke elite. De aanduiding elite is belangrijk omdat het niet gaat om geluiden uit 'het volk', zoals vaak beweerd wordt, maar van beroepspolitici die bij de onrust direct belang hebben.]

Inderdaad is dit patroon heel herkenbaar. Des te meer reden om extra waakzaam te zijn tegen die extreem-rechtse ophitsers, voor wie ik niets anders dan minachting kan voelen. Ze weten wat ze doen.

[Waar de campagnes achterwege bleven, was er geen verschuiving naar extreemrechts in het stemgedrag. Het effect van de extreemrechtse campagnes wordt versterkt door nerveus geworden middenpartijen die soortgelijke taal gaan uitslaan.]

Het aloude patroon. Hierop kan niet genoeg gewezen worden.

Gerygrr
Gerygrr
7 dec. 2024 - 11:40

Exact!

Scherpzinnig en een verfrissend ander geluid op Joop.

Hans Meijers 1948
Hans Meijers 1948
7 dec. 2024 - 11:20

De column is door Caroline de Gruyter geschreven, zij schrijft wekelijks over politiek en Europa.

NRC Zaterdag 7 december

Reactie redactie: Dank, is aangepast.

 (Bewerkt door redactie)
JoostdeF
JoostdeF
7 dec. 2024 - 10:53

De integratie problemen die we hebben komen van de desintegratie van de rechtse elite. Desintergratie is voor hen een verdienmodel. Media als Telegraaf en GeenStijl, politici in VVD en PvdD verdienen dik aan het aanwakkeren van angst en onderlinge verdeeldheid.

..

Extreem rechts is zelf niet geïntegreerd in onze moderne open maatschappij en voert haatcampagnes tegen mensen die anders zijn en anders denken om een enge conservatieve agenda door te voeren. Dat staat haaks op de open cultuur in Nederland. Een cultuur waar we trots op mogen zijn.

..

Immigranten willen integreren. Het is de extreem rechtse elite die dit frustreert, omdat ze zelf niet is geïntegreerd en uit is op nog verdere desintegratie.

2 Reacties
Gentleman
Gentleman7 dec. 2024 - 15:54

PvdD?

JoostdeF
JoostdeF7 dec. 2024 - 22:44

moet natuurlijk FvD zijn.

Bert Analbers
Bert Analbers
7 dec. 2024 - 10:51

Goed dat er bijstaat van Joop, de media ook. Natuurlijk extreem rechts, vergeet dan ook geloof niet en veel meelopers, die graag meelopen, omdat ze zelf niet in staat zijn na te denken. Men voelt zich sterk in het grote, men gedraagt zich er naar, men denkt vrienden te ontmoeten, men denkt heel veel in die polonaise om macht en aanzien en geld. Tot er na een tijdje ietsjes van bezinning komt, als er goede tegenargumenten komen. Geen sterke tegenmachten, geen verandering en een dieper wegzakken in een moeras. Dan is de polonaise over.

de passie preker
de passie preker
7 dec. 2024 - 10:39

als de politieke elite de maatschappij gaat sturen zal dit vanzelfsprekend effect hebben , maar de democratisering van informatievoorziening door internet , social media en AI zorgt er ook voor dat de “sociale onderkant van de maatschappij “ zich minder laat sturen door die elite . Als 1 iemand op sociale media post dat een bewoner van een AZC bij hem heeft ingebroken (of dit nou waar is of niet) dan gaat dit bericht vaak zonder inmenging van de elite viral. Correlatie is nog niet causaliteit. Rechts extreme elite gaat ook meer richting plekken waar al rechts extremisme rondzingt. Kip en ei.

1 Reactie
Inuga Shabetta
Inuga Shabetta7 dec. 2024 - 15:58

In de praktijk is het tegenovergestelde het geval. Sociale media (en ontransparante AI modellen al helemaal) heeft het internet minder democratisch gemaakt, niet meer. Waar in het verleden sprake was van duizenden forums, voornamelijk beheerd door gewone mensen, waarmee je misschien een paar honderd mensen mee kon bereiken, wordt het internet nu gedomineerd door een paar gigantische platformen, beheerd door grote bedrijven, waarmee je potentieel miljoenen mensen kunt bereiken. Dit heeft dingen als "vijftigcentlegers"*, die de indruk kunnen wekken dat voor iets veel meer steun is dan er werkelijk is, de moeite waard gemaakt.

Daar komt ook nog bij dat vanwege de absurd grote schaal van die platformen, wat je er op te zien krijgt bepaald wordt door ontransparante algoritmen. En het is niet alsof de grote bedrijven erachter neutraal zijn, die hebben ook bepaalde financiële en dus politieke belangen die beïnvloeden hoe die algoritmen werken.

*) Ik benoem hier iets dat wordt geassocieerd met de Chinese regering, omdat er een mooi woord voor is, maar laten we niet het waanbeeld hebben dat zij de enige zijn die aan dat soort taferelen doen.

JohnVKR
JohnVKR
7 dec. 2024 - 10:38

"Het zou goed zijn als het politieke midden, dat vaak onnadenkend achter extreemrechts aanhuppelt, hier eens oog voor kreeg."

Het probleem is dat ze het als een verdienmodel zien. Haat zaaien jegens migranten wakkert haat jegens migranten aan en levert vervolgens stemmen op.

Joep van den Bosch
Joep van den Bosch
7 dec. 2024 - 10:27

Helemaal mee eens, vooral met de laatste alinea.

TheunT
TheunT
7 dec. 2024 - 10:22

Bezind eer ge verzind.

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.

BNNVARA LogoWij zijn voor