© cc-foto: Jens Schott Knudsen
https://www.omroepbrabant.nl/nieuws/3155564/Hoe-de-Q-koorts-al-tientallen-jaren-verstoppertje-speelt-DOSSIER We zijn nog steeds hardleers, de geitenstallen in Brabant zijn sindsdien alweer uitgebreid. Blijkt overigens dat de uitbraak van dit corona-virus ( wat besmettingen en zieken betreft) precies op dezelfde plaats is als die van de Q koorts. De kaart liet praktisch een een/op een overlapping zien. Al was dat een bacterie en waren uitbraken en de gevolgen ook toen al heel lang bekend maar heeft men er niets mee gedaan. Zelfs tijdens de uitbraak hield het ministerie de kaken op elkaar.
Om over na te denken: Vleermuizen (althans de sociale soorten die in groepen leven, er zijn circa 1200 soorten vleermuizen) zijn een broedplaats voor nieuwe pandemieën. Naast SARS en COVID19 is ook Ebola waarschijnlijk van vleermuizen afkomstig. De Chinese overheid zou dus zomaar kunnen besluiten om alle vleermuizen in het land uit te roeien. Rationeel is die aanpak net zo verdedigbaar als veganisme. .
Het is merkwaardig dat mensen die roepen dat veganisme een volgende pandemie kan voorkomen, niets zeggen over het houden van huisdieren. Toch zijn, objectief gezien, juist huisdieren een duidleijk risico in dit verband. Als virussen kunnen overspringen van koeien op mensen, dan kunnen ze zeker ook overspringen van honden, katten, cavia's, kanaries, etc op mensen. Zeker honden en katten (die ook veel buiten komen) zijn in dit verband punt van zorg. Omgekeerd; de middeleeuwse 'zwarte dood' was vrijwel zeker afkomstig van ratten (ongedierte), en het huidige Coronavirus is afkomstig van vleermuizen en overgesprongen via een nogal obscure route(pangolins, nou niet bepaald dieren in grote getale worden verkocht/gegeten). Als veganisme ons gaat redden, dan helpt dat alleen als de hele wereld veganistisch wordt, ook -juist- buiten West-Europa.
"We zijn klein-China hier, ik roep het al jaren. Heel dichtbevolkt, en by far het meeste vee. We weten dat in gebieden met veel intensieve veehouderij relatief veel longontstekingen voorkomen. Maar hoe dat precies komt? Door bepaalde bacteriën, of omdat het immuunsysteem is aangetast? Door welke dieren precies? Daar moet echt onderzoek naar worden gedaan.’’ - https://www.ad.nl/dossier-coronavirus/brabantse-huisarts-voorspelde-komst-corona-en-dit-zal-niet-het-laatste-virus-zijn~af09de161/
Waar denkt U ontstaat eerder een pandemie. In een afgesloten ruimte met 1 miljoen kippen, of aan de Ganges waar 1 miljoen Indiërs in schijten, zich in wassen en uit drinken.
Het valt me op hoe weinig kritiek westerse leiders uiten op China, op de gevaarlijke manier waarop er op Chinese dierenmarkten dieren worden gehouden, waardoor er nu vreselijke dingen gebeuren wereldwijd. Waarschijnlijk is men gewoon bang dat China ons er dan fijntjes op zal wijzen dat wij ook op een levensgevaarlijke manier dieren houden. Dus steken alle wereldleiders hun kop in het zand, begraven we onze doden en gaan we daarna weer op dezelfde domme manier door, wachtend op de volgende pandemie.
"De werkelijke oplossing moeten we zoeken in een gezond voedselsysteem dat dieren, de natuur en de aarde respecteert: door de leefgebieden van wilde dieren intact te laten, veel minder dieren te houden, een hoog dierenwelzijn te garanderen en gezond en voedzaam plantaardig voedsel bereikbaar te maken voor iedereen" en hoe ga je dat doen en tegelijkertijd 6 miljard mensen te eten geven?
Niet. Als we de 'gewenste' veranderingen daadwerkelijk gaan doorvoeren zullen we afscheid moeten nemen van een aanzienlijk deel van de wereldbevolking.
Ik weet dat je dat niet wilt horen, maar als we allemaal vegetarisch zouden gaan eten, dan kan deze wereld ook 12 miljard mensen te eten geven. Het zou alleen wel verstandig zijn om het niet allemaal in plastic zakjes te verpakken.
@polletje Ik weet da je het niet wilt horen, maar ook dan wordt het moeilijk leefgebieden van wilde dieren intact te laten. De mens is niet uitgerust voor vegaan eten (we kunnen geen bamboe of gras eten), en daarom geeft plantaardig eten zeer veel groen afval. Dat afval kun je aan dieren geven. 20% dierlijk eiwit en 80% plantaardig schijnt het optimun te zijn (ik dat past bij mijn eetpatroon van af en toe vlees, < per week). Oh ja, 100% vegetarishch kan dan, 100% vegan niet
Dat kan makkelijk. 80%Dat kan prima. 80% van onze landbouwgrond wordt gebruikt om veevoer te telen. Alleen Amerika teelt al genoeg graan om 8 miljard mensen mee te voeden, maar dat wordt eerst aan dieren gevoerd, zodat wij die kunnen eten. Dat is heel inefficiënt. Die grond, ook hier in Nederland kan dan voor zeker 50% teruggeclaimd worden door de natuur. Ik ben zelf nu ruim een jaar vegan en ik ben gezonder dan ooit. En nee, ik eet geen bamboe. Er zit niks in vlees en zuivel wat we niet uit plantaardige voeding kunnen halen.
Zo'n pandemie gebruiken voor je agenda is wel erg makkelijk. Afgezien dat we altijd moeten streven naar verbetering op welk gebied dan ook, en dierwelzijn daar zeer zeker in hoort vind ik het misselijk om deze pandemie te gebruiken.
Ik vind het gewoon dom. Wij zijn het wiel aan het uitvinden, Geert wil een race.
Dat het anders moet, klopt, maar alles moet anders en daar wil niemand aan beginnen. Als eerste geldt natuurlijk voor mensen hetzelfde als voor dieren. Als we teveel op elkaar gepropt zitten, dan gaat het fout. Echter.... Onze hele voedingsindustrie heeft niets meer met voeding te maken, maar met vulling en geld. We eten wel, maar krijgen bijna geen voeding binnen. Alles moet veel te snel groeien anders kost het geld. Onze groentes en fruit krijgen veel te weinig zonuren waardoor de nodige vitamines e.d. groottendeels ontbreken en we zijn nu ook steeds meer aan het aanrotzooien met genetische manipulatie en van diversitijd voor de bodem hebben we ook al bijna niet meer gehoord. Nu heb je van die simpele mensen die dan meteen wijzen naar vee e.d., maar die negeren een enorm groot deel van de problemen die we hebben.
Gaat de Aarde weer terug naar ééncelligen... uit rancune over wat de mensheid haar aangedaan heeft?
--- Dit bericht is verwijderd —
Natuurlijk sluit het een het ander niet uit. Ik denk dat het pure winst is als we erin slagen om de huidige manier van veehouderij kunnen veranderen naar veiliger.
@Vogel Ik stel voor om de boeren nu met rust te laten (niet alleen die paar bioboeren), te respecteren en hun ding te laten toen, binnen de geldende regels. Dus stop met die hetze. Klimaat en stikstofuitstoot zijn momenteel totaal irrelevant. De voedselvoorziening is daarentegen cruciaal. Als je je door het platteland voortbeweegt per fiets of auto, zie je dat de boeren gewoon aan het werk zijn, dat doen ze al duizenden jaren. De boer ploegt, zaait en oogst, melkt zijn koeien, voert de varkens en kippen.
Ik heb twee maal een lyme infectie gehad. Teken zijn in mijn omgeving nauwelijks te vermijden. Dat staat geheel los van mijn mening over de bio-industrie. Afschaffen.
"Als de huidige coronacrisis één ding duidelijk maakt is het wel dat we op een heel andere manier om moeten gaan met dieren" Als Geert alle andere topics met dezelfde insteek was afgegaan, had hij kunnen lezen dat dit een onzinnige conclusie is. Hoogstens moeten de Chinezen zichzelf eens op het hoofd krabben, idem voor andere landen die er een rotzooi van maken.
Voor neoliberaal rechts zijn het altijd anderen, het gaat om de mensheid als geheel met de huidige globalisering. Als het Covid19 virus iets heeft aangetoond, is dat het niet meer lokaal blijft of ben je het RIVM van 3 weken geleden al weer vergeten. Het virus zal Nederland vrijwel zeker niet bereiken, en nu 3 weken later zijn er meer dan 1000 doden en zit de maatschappij in targeted lockdown.
Jason, wij maken er ook een rotzooi van, zie de voorbeelden van Geert, zoals Q-koorts, MRSA, Mexicaanse griep
@gimli Dat geleuter over neoliberaal rechts is onderhand hilarisch. Nederland is helemaal geen neoliberaal land. Nederland bestaat uit individuen, gezinnen, families, straten, buurten, dorpen en steden, dus bottom-up. De meeste van die mensen nemen nu hun verantwoordelijkheid en helpen elkaar, om niet, zonder veel sturing van bovenaf, dat is de kracht van het maatschappelijke middenveld. Corona is ontstaan bij wilde dieren en waarschijnlijk op een wet market overgesprongen op de mens. Deze ziekte is niet ontstaan in een Brabantse varkensstal.
Vogel, Alleen de Q-koorts is een Nederlands dingetje, want trouwens ook kan gebeuren met huisdieren. Qua risico en schaalgrootte is het niet vergelijkbaar, maar qua hygiëne zijn er nog wat meters te maken.
Ook de toenemende armoede en verschil tussen rijk en arm zorgen dat mensen voor goedkoop "voedsel " naar het bos lopen zodat men iets te eten heeft! en corrupte regeringen en personen / lobbyisten daaromheen dragen er aan bij! dus ook armoede en verschil tussen gebieden op verschillende plekken zullen moeten worden aangepakt denk ik. natuurlijk zal de vangst / handel / transport / en consumptie van wild vlees nu mondiaal aangepakt moeten worden , ik ben alleen benieuwd welke kapitaalkrachtigen dááraan willen bijdragen zodat toekomstige pandemieën uitgesloten worden want de mens / de mensheid en ook .... (al zeg ik het niet graag want zelf ben ik niet zo bezig met het onderwerp omdat ik er op vertrouw dat na afloop van de crisis die vanzelf weer op zijn pootjes terecht komt) ....de economie kunnen nóg zo 'n ramp niet aan. door de toename van de wereldbevolking die allemaal steeds dichter op elkaar in steden gaan wonen is nu al duidelijk dat de volgende pandemie snel zal komen en sneller zal rond tieren. m.i. vind het grootkapitaal het allemaal wel best aangezien ik vorige week e.o.a. amerikaan al hoorde getuigen dat het niet erg is om menselijke offers ( vnl ouderen) te tolereren ten behoeve van de economie?!?! lekker kereltje die veilig in zijn villa zit natuurlijk en medische hulp kan kopen wat voor veel van zijn landgenoten niet geldt omdat de Obama sociale verzekering teruggedraaid is. we zullen zowel dieren als mensen met meer respect moeten behandelen en ik ben vóór een GROEN(T)E wereld, nu de arme landen nog
Het verhandelen van levende wilde dieren was niet zozeer het probleem, alhoewel ze dat van mij wel mogen verbieden. Het probleem ontstond toen men halfgare vleermuis ging eten. En nee, na deze crisis gaan we niet anders met dieren om in Nederland of de EU en nee we gaan ook geen ander economisch systeem op touw zetten.
Het is erg opportunistisch om deze pandemie te misbruiken als stok om de de bio-industrie te slaan. Virussen ontstaan vooral bij wilde dieren en springen soms over naar de mens. In China worden al eeuwen lang heel veel verschillende wilde dieren geconsumeerd, dat verhoogt het risico enorm. Varkens en kippen worden daarentegen gescheiden gehouden. Bovendien hebben ze maar contact met 1 persoon, die ook nog eens goede hygiëne in acht neemt. Wordt dit de nieuwe hetze tegen de boeren/
@Jorah Een troost: heel veel mensen zullen nog meer als vorig jaar inzien hoe belangrijk de agrarische sector is voor de voedselvoorziening. Ze zullen ook minder vertrouwen hebben in de modellen van het RIVM, de stikstof uitstoot zal dus opnieuw berekend moeten worden. Aangezien een week nu een eeuw lijkt, zullen klimaat en stikstofuitstoot de komende tijd een zeer lage prioriteit hebben. We moeten immers als maatschappij zien te overleven. Dit zal de positie van de boeren versterken. Geen enkele regering zal nu maatregelen tegen hen durven nemen.
En vergeet het aardgas niet, als de nood hoog wordt, gaat de kraan zo weer verder open. Wel moeten de Groningers dan eindelijk eens voldoende gecompenseerd worden. Alle zaken die 3 weken geleden het nieuws beheersten, zijn nu volledig irrelevant geworden. Het is logisch dat sommige activisten wanhopige pogingen doen om die zaken weer op de agenda te krijgen. Maar zolang zij alle problemen in deze wereld proberen toe te schrijven aan het neoliberalisme en de bio-industrie, zullen ze vrees ik zeer weinig gehoor krijgen.
"En nee, na deze crisis gaan we niet anders met dieren om" Ik denk het wel, het aantal vegetariërs neemt toe, gezien de toenemende aantallen vegetarische producten en laagdrempelige verkrijgbaarheid. En ook vleeseters letten meer op hoe een dier is grootgebracht. Het gaat langzaam maar de bewustwording neemt zeker toe.
"En nee, na deze crisis gaan we niet anders met dieren om" Ik denk het wel, het aantal vegetariërs neemt toe, gezien de toenemende aantallen vegetarische producten en laagdrempelige verkrijgbaarheid. En ook vleeseters letten meer op hoe een dier is grootgebracht. Het gaat langzaam maar de bewustwording neemt zeker toe. En dit is geen hetze tegen boeren, zoals ik betoog, er zijn heel veel boeren die het uitstekend doen. De grote veehouderijen zijn eigenlijk ook een minderheid. De meeste boerenbedrijven zijn kleinschaliger
Vogel, wellicht. Tot op heden neemt de vleesconsumptie echter toe. Ik betwijfel ten zeerste dat die lijn na de crisis niet voortgezet wordt. Dat wat bedrijven commerciële mogelijkheden zien en dat er wat meer mensen ipv 7 keer per week nog maar 5 of 6 keer per week vlees eten zie ik wel gebeuren.
Het is een vreemde zaak dat de vleesconsumptie licht stijgt (minder dan 1%). Vreemd omdat steeds meer ondernemers een groeimarkt zien in vleesvervangers. Mogelijk is er sprake van een andere manier van meten en is er in werkelijkheid geen toenemende vleesconsumptie. Ik ken best veel mensen die delen van de week volledig vegetariër zijn.
Nee hoor zo vreemd is dat niet, en er is geen andere manier van meting toegepast. Vlees is gewoon een ontzettend lekker product. En alhoewel ik wekelijks wel eens een maaltijd zonder vlees eet is een maaltijd voor mij pas geslaagd als er een lekker stuk vlees op het bordje ligt. Vegetariërs zijn een kleine minderheid, dat zal nooit veranderen. Vlees eten zit in de menselijke natuur.