Taalpuristen heb je in allerlei smaken en met allerlei doelen. Taalverrijkers zijn zeldzaam.
Ik denk dat de verenigde kappers de 'kapsalon' van het menu willen zien verdwijnen. De kappers en verder iedereen in de medische zorg.
Ik bedenk me ineens dat ik dan toch nog recht heb op schadevergoeding, er zit wat zigeunerbloed in mijn familie. Hoor ik er toch een beetje bij, in deze tijd van segregatie.
Gelukkig zijn er weer wat minder mensen gekwetst op aarde. Mooi dat een sausnaam dat kan oplossen.
Bijzonder dat als je googeled op ‘zigeunermuziek’ er wel allerlei gezelschappen zijn die zich trots als zigeuner presenteren.
Trots zijn op 'het zigeuner zijn' is heel normaal voor zigeuners.. Ik vind het allemaal zwaar overtrokken.
Ik heb mijn kookboek de grote larousse gastronomique er op nageslagen en op bladzijde 237 staat hongaarse saus of te wel sauce hongroise. Over zigeunersaus wordt niet gesproken, Ga er vanuit dat de naam zigeunersaus is bedacht om culinaire barbaren het idee te geven dat ze culinair bezig zij met instant rommel. Daarom snap ik het bezwaar van Roma en Sinti wel.
Knorr's Hollandaise daarentegen is een van origine Franse saus. De naam zou te maken kunnen hebben met de enorme hoeveelheid boter die er in moet.
Wat de naam van dit sausje is zal me werkelijk worst zijn, het raakt me op geen enkele manier. Ik heb er daarom ook geen enkele moeite mee dat de naam veranderd wordt omdat er mensen zijn die er wel moeite mee hebben, die wel geraakt worden.
--- Dit bericht is verwijderd —
Informeer ons eens Sander, i.p.v. zomaar wat te roepen. Doel je op dit citaat uit Wikipedia?: ------------ "Het woord zigeuner heeft voor velen een negatieve bijklank en wordt door veel Roma als discriminerend ervaren. Mogelijke herkomsten van het woord zigeuner zijn syngainder (1575) en zigeyner (1595), sinds 1840 als zigeuner geschreven.[1] Sommigen denken dat het woord afkomstig is van het Hongaarse cigány of het Latijnse secanus.[1] Een andere uitleg is dat zigeuner via tsigan afgeleid is van atsinganoi of athiganoi,[bron?] Georgisch of Grieks voor "tovenaar". Dit zou verband houden met een oude sekte in Klein-Azië. De term Tsigan werd al in de 14e eeuw in het Roemeens gebruikt, terwijl de eerste Roma pas in de 15e eeuw in Duitsland aankwamen. Nog een mogelijkheid is de samentrekking van Ziehen ((rond)trekken) en Gauner (dief). Dit toont direct het pejoratieve karakter van de term." ------------ Wat weet jij meer dan dit citaat? Waarop baseer jij jouw stellige uitspraak? Graag een link.
Volgens de Etymologiebank die door een echte deskundige wordt geredigeerd is de herkomst van het woord, dat ook in vele andere Europese talen voorkomt, onduidelijk. Het zou terug kunnen gaan op een middeleeuws-Griekse benaming tsinganos. Deze benaming heeft in ieder geval niets met dieven te maken. Maar feit blijft dat Sinti en Roma geen Zigeuners willen worden genoemd, net zoals Eskimo's tegenwoordig Inuit heten en Lappen Same.
@Sander Je hebt gelijk. Geen enkel etymologisch woordenboek verwijst naar de combinatie Ziehen en Gauner. De Duitse Wikipedia zegt hierover: "Volksetymologisch wird Zigeuner mitunter irrtümlich als „Zieh-Gäuner“, also „(umher-)ziehende Gauner“, gedeutet." Veel uitgebreider en beter artikel trouwens dan dat van de Nederlandse Wik.
Topper, de Grote Opruiming. Zigeuners bestaan natuurlijk niet. Roma, Siniti, Travellers etc. wel. Tijd is voorbij om mensen te duiden op religie, ras of cultuur. De NOS doet het ook nog. Die noemt mensen als Obama en Kamala Harris nog steeds schaamteloos zwart, terwijl er nix zwarts in zit. Ik zie hooguit een tintje. Zwart? De kolenkachel van mijn moeder was zwart. Zeker na een poetsbeurt met kachelpoets.
Ik word hier een beetje moedeloos van. Als het verbieden van een sausje de overwinning tegen racisme en discriminatie moet symboliseren haak ik af.
Maar dat moet toch ook helemaal niet? Als je die prut lekker vindt, eet het dan vooral. Als je die prut alleen maar eet zolang het woor 'zigeuner' in de naam zit: dan heb je wel een probleem. Daarvoor bestaat therapie.
Lantaarnapaal Wanneer de benaming 'zigeuner' inderdaad betekent dat het rondtrekkende boeven zijn, dan vind ik, nu ik dit weet, het veel beter wanneer we die saus hernoemen. Een kleine moeite.
begrijp ik het goed dat we nu ook een Z-woord hebben ? was overigens een goede marketing term voor de saus maar sloeg nergens op
Bal Dat begrijpt u goed. Hieronder wordt uitgelegd waarom. En als dat klopt, dan is het ook niet zo vreemd dat er mensen zijn die daar liever niet mee in verband worden gebracht. Maar daar hoeft u geen rekening mee te houden, wanneer u dat per se niet wil.
Het gaat om een traditioneel recept, waar blijven de actiegroepen? Dit gaat gewoon veel te ver.
traditioneel? lijkt me dat knor er van alles in doet dat die ouwe romasinti er niet in stopten hoor we leven nu eenmaal in tijden dat alles en iedereen de hele tijd maar gekwetst is en dan ben je als bedrijf mooi de pineut ga je vrije geluidensaus maken dan wordt jij boos maar als je dan de naam veranderd in ruftsaus worden en weer andere mensen boos het zijn eigenaardige tijden op zijn zachts gezegd
Mensen die dit/deze product(en) gebruiken mogen van mij ook in de ban.
Kansloos duur product en nog eens goor ook. Ideaal voor mensen die culinair lui zijn en geen smaakontwikkeling hebben.
"Want?" Die hebben in ieder geval bewezen geen smaak te hebben, Maar om ze daar nou voor in de ban te doen is natuurlijk ook kolder
Het hebben van geen smaak is niet verboden. Het is vooral oppassen met het zoutgehalte van kant en klaar producten.
Sander, Die arrogantie ben ik me van bewust. Ik kook en eet toch zeer simpel doch voedzaam en compleet zoutloos, want dan dat zijn de meeste producten van knorr, duur zout. Liever een blaadje lavas door mijn eten. Hoogwaardig weet ik niet, knolletje venkel of een fijn bakje zeekraal, is dat hoogwaardig of decadent?
@KM "Hoogwaardig weet ik niet, knolletje venkel of een fijn bakje zeekraal, is dat hoogwaardig of decadent?" Nee, maar je initiele uitspraak dat mensen die kant en klaar producten gebruiken van jou in de ban mogen mag in het maatschappelijk verkeer redelijkerwijze toch echt wel begrepen worden als arrogant.
@Brenda, Ik kan mij prima voorstellen dat ik zo over kom. Oh en sander,... Ik heb geen vrienden, slechts collega's en familie, vrienden doe ik niet aan. En discussies ook niet, het is doen wat de chef je zegt en daar mee uit.
Uit de introductie van Joop.bnnvara: "Opiniesite van de BNNVARA met scherpe opinies, prikkelend nieuws en levendig debat"... Jaja... Zie dit stukje draad... Huh...? ????
Grappig dat er veel mensen hier in Nederland overstuur zijn omdat een sausje in Duitsland een andere naam krijgt... Dit is blijkbaar nu onderwerp nummer 1 voor de PVV (en waarschijnlijk ook FvD) stemmer als ik zo de vele reacties online zie
Oh nooit bij stilgestaan eigenlijk, ik vind de saus wel lekker mits bereidt met verse producten.
Ik kan de link tussen zigeuners en die saus eerlijk gezegd ook niet echt leggen..?
Oma's stoofpotje van Olvarit babyvoeding bevat 0% oma en bos-uien komen niet uit het bos, idem met bosvruchten, die groeien niet in het bos maar veelal aan de rand (in het wild)...over wild gesproken, dat is vaak niet wild maar gefokt en in een afgezet gebied losgelaten en dan afgeknald.
DanielleDefoe 16 augustus 2020 at 17:33 Maar, als het goed is, wel dóór boeren.
Nick als het goed is van rauwe melk. Dus inderdaad liefst terplekke verwerken.
KM 16 augustus 2020 at 17:45 [ Oma’s stoofpotje van Olvarit babyvoeding bevat 0% oma en bos-uien komen niet uit het bos ] Dat wordt dan ook op geen enkele wijze gesuggereerd. Oma's (genitief) stoofpotje is het stoofpotje van (een al dan niet nader gespecificeerde) grootmoeder. Gemaakt door oma, niet met oma er in, dus. En die bosuien heten zo, omdat ze vanouds worden verkocht in een bosje (bundel).
@Nick "Oma’s (genitief) stoofpotje is het stoofpotje van (een al dan niet nader gespecificeerde) grootmoeder." Maar hier op Joop hebben wij toch maar één oma?
Eric Oma is waarschijnlijk haar dochter in een vluchtelingenkamp in Kenia aan het helpen. Niet met het bereiden van stoofpotten denk ik maar je weet maar nooit.
Eric Minnens 17 augustus 2020 at 21:38 [ Maar hier op Joop hebben wij toch maar één oma? ] Dan is zij bij dezen nader gespecificeerd.
Jammer, want ik heb bij de naam voornamelijk positieve associaties, niet alleen bij de gerechten (zigeunersaus en zigeunerschnitzel), maar (als liefhebber van klassieke muziek) zeker bij b.v. Zigeunerweisen van Pablo de Sarasate en Tzigane van Maurice Ravel. Het zou spijtig zijn als die positieve associaties verdwenen als gevolg van de naamsveranderingen. Als het echter zo is dat het woord afgeleid is van Ziehen ((rond)trekken) en Gauner (dief), begrijp ik heel goed dat het, met name in Duitsland, als discriminerend ervaren wordt.
Gelukkig ga je zelf over je, al dan niet positieve, associaties.
Ieder zijn eigen associaties. Zigeuners worden Sinti of Roma genoemd. De link met het sausje verdwijnt vanzelf wel.