Ik kon het bijna niet geloven toen ik het las, ik heb blijkbaar iets gemist de laatste tijd. Zo te lezen is het definitief en gaat het gewoon door. Het is blijkbaar geen onderdeel van de ambtelijke 20% groepen waar de politiek nog een keer naar gaat kijken. Wat een fantstisch plan!
Fair trade wordt bereikt door het opheffen van landbouwsubsidies en importheffingen, niet door ontwikkelingsamenwerking. Er moet inderdaad een einde komen aan deze hordenloop; noodhulp is nuttig en noodzakelijk, maar de huidige subsidies dienen geen enkel structureel doel. Ze zijn een hindernis voor echte economische ontwikkeling. Daarnaast is de tijd die we verdoen aan de discussie over de hoogte/besteding beter besteed aan het opheffen van exportsubsidies en importheffingen.
Goed stuk John, bedankt. Één stelling gaat volgens mij niet meer op: '....de unieke Hollandse dna, waarbij de ziel van de koopman en de ziel van de dominee naast elkaar in een en hetzelfde lichaam wonen...' De dominees van vandaag de dag zitten in de aandelenhandel, kozen voor neoliberalisme en hebben het kruis vervangen voor 'Het Gouden Kalf'. Ik denk dat een nieuwe linkse regering doordachter en genuanceerder in haar keuzes zal zijn zonder het huishoudboekje van de Staat te veronachtzamen.
Ik heb daar wel een wat dubbel gevoel over: als koper van Fair Trade produkten betaal ik soms wel aanzienlijk meer dan voor een niet-Fair Trade produkt. En dat je daar aanvankelijk geld voor nodig hebt om zoiets op te zetten dan kan ik best begrijpen. Maar nu Fair Trade produkten inmiddels niet meer weg te denken zijn, niet alleen in Nederland zoals wij vaak denken maar ook in andere landen zoals Duitsland, zou er toch een moment moeten zijn dat het een en ander zichzelf kan bedruipen uit de opbrengsten. Doe je dat niet dan wordt het op den duur wel een zaak van oneerlijke concurrentie. Wat de overigen clubs, daar zou je voor elke club een gemotiveerd verhaal van de pro's en de contra's moeten houden. Ik ben zelf jarenlang betrokken bij een hulpproject in het buitenland voor een ondergepriviligeerde minderheid, maar merk met de jaren dat het een tamelijk uitzichtloze situatie is omdat de mensen die je wilt helpen zelf eigenlijk nauwelijks of niet meewerken aan de pogingen hen aan een maatschappelijk betere positie te helpen. Dat geldt natuurlijk voor heel veel groeperingen. Zo kun je je afvragen of mensen in Afrika die willens en wetens onbeschermd met een hele reeks van partners gemeenschap hebben daar niet zelf een stukje verantwoording dragen voor de positie waarin ze geraken. Nee, dit is geen pleidooi om minder geld aan ontwikkelingshulp te geven (sorry, ik vind ontwikkelingssamenwerking heel mooi klinken maar dat is een wensdroom van onze kant die zelden uitkomt) maar ik denk wel dat het nadenken hoe men met geld omgaat nog steeds te weinig gebeurt. Prachtige stichtingen zoals het NCDO ondersteunen een hele hoop projecten in de fase van het opzetten van dat project, maar hebben als ijzeren regel dat je voor het budget, het runnen van de plaats dus, geen dubbeltje krijgt; "Dat geld moet van de plaatselijke overheid komen". Een heel mooi ideaal, maar in praktijk betekent dat dat als je met een corrupte overheid te maken hebt die haar beloften breekt qua ondersteuning je een project hebt opgebouwd dat vervolgens nagenoeg ongebruikt blijft. Vaak is het geld voor het runnen van zo'n project maar een fractie van de bouwkosten, zodat je door het bedrijven niet te willen steunen soms tonnen aan euro's per project zomaar weggooit.
Als er 29 miljard bezuinigd moet worden, dan kunnen we A. in het overheidsapparaat snijden B. lasten verhogen en C. bezuinigen, waaronder op ontwikkelingssamenwerking. C verdient natuurlijk mijn grote voorkeur. Het is de grootste verantwoordelijkheid om voor de eigen burgers te zorgen alvorens miljarden uit te trekken om Derde Wereldlanden te ontwikkelen. Dat is niet onze verantwoordelijkheid, laat staan een prioriteit. Los eerst de problemen binnen de EU en Nederland zelf maar eens op.
Ben het met je eens, ontwikkelingssamenwerking zou geheel getopt moeten worden. Het werkt averechts, houdt de mensen in armoede, stoppen ermee. Wat we dan wel zouden moeten doen is alle belemmerende import/exportrestricties en quota opheffen, zodat de rest van de wereld ook een faire kans krijgt.