
Honderden rebellen van de actiegroep Extinction Rebellion hebben zich verzameld op de A12 bij Utrecht en vormen daar een blokkade. Ze slaagden daarin ondanks dat er enorme politiemacht op de been was gebracht om te voorkomen dat de rebellen het asfalt zouden betreden. Doel is niet alleen te protesteren tegen de klimaatcrisis en het gebrek aan maatregelen maar de actievoerders ageren nu ook tegen de steun die fossiele energiebedrijven verlenen aan Israël. De actiegroep eist een direct einde aan de jaarlijks 39,7 tot 46,4 miljard euro voor fossiele subsidies. "Het geld moet gebruikt worden voor betaalbare woningen en zorg, dekoloniaal herstel en schuldkwijtschelding," stellen de actievoerders. De actie wordt gevoerd naar aanleiding van een internationale conferentie over het terugdringen van fossiele energie, die Nederland samen met Colombia organiseert.
Woordvoerder Rozemarijn van ’t Einde van XR: “Nog altijd gaat er per jaar tussen de 39,7 en 46,4 miljard euro naar fossiele subsidies in plaats van naar het oplossen van echte problemen. Mensen in Nederland wonen in slecht geïsoleerde huizen en liggen krom voor medische zorg. Mensen in het Mondiale Zuiden kampen met dezelfde problemen en worden ook nog geraakt door extreem weer, honger en oorlog. Het is absurd dat Nederland samen met Colombia een conferentie organiseert over het uitfaseren van fossiele brandstoffen en tegelijkertijd jaarlijks miljarden euro’s subsidie aan de fossiele industrie verstrekt. Stop fossiele subsidies en besteed het geld aan het vormen van een rechtvaardige samenleving wereldwijd.”
RTV Utrecht meldt een half uur na het begin van de blokkade dat de sfeer rustig is op de snelweg ter hoogte van De Meern, waar nu geen auto's meer overheen denderen. Een ambulance werd doorgelaten door de actievoerders. Burgemeester Sharon Dijksma heeft de politie opdracht gegeven de actievoerders te verwijderen. De politie zegt zich daar op voor te bereiden.
De demonstranten scanderen leuzen en zwaaien met Palestijnse vlaggen. Behalve Extinction Rebellion nemen ook Debt 4 Climate en Utrecht for Palestine deel aan het protest. Het verkeer rond Utrecht staat vast, de weg is dicht in de richting van Arnhem. In de andere rijrichting kan het verkeer er mondjesmaat langs. Rijkswaterstaat verwacht extreme verkeershinder.
Update 15:40
De politie heeft de actie beëindigd. RTV Utrecht meldt:
Sommige mensen zijn zelfstandig meegelopen, anderen werden door de politie naar de gereedstaande bussen gesleept. Ook zijn een soort brancards ingezet waarmee demonstranten naar de bussen werden gebracht. Mensen die zich hebben vastgeketend, worden losgemaakt met onder meer een slijptol. (...) Sommige mensen hebben zichzelf vastgelijmd. De politie gaat hen losmaken met behulp van cola.
De ontruiming begin even voor 13 uur en duurde tot ca 15:20.
Minister Vincent Karremans (Verkeer & Infrastructuur) is not amused door de actie. Via een bekend ultrarechts platform, dat onderwerp is van Europees justitieel onderzoek wegens onder meer fraude en de verspreiding van kinderporno, laat hij weten: "Het blokkeren van snelwegen door activisten, zoals vandaag op de A12, is levensgevaarlijk voor weggebruikers, medewerkers van Rijkswaterstaat en hulpverleners. Demonstreren mag, maar niet op een snelweg. Ik heb echt 0,0 begrip voor dit soort acties."
Hé! Schrijf je nu meteen gratis in voor de heerlijke Joop nieuwsbrief op Substack. Iedere donderdag het nieuws beter bekeken.
Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.