Logo Joop
De opiniesite van BNNVARA met actueel nieuws en uitgesproken meningen

Duitse regering weggestemd, verkiezingen op 23 februari, ultrarechts in peilingen tweede partij

  •  
16-12-2024
  •  
leestijd 2 minuten
  •  
3008 keer bekeken
  •  

De regering van de sociaal-democratische bondskanselier Olaf Scholz is maandag officieel gesneuveld. Een meerderheid in het parlement zegde volgens plan het vertrouwen in de kanselier op zodat er nieuwe verkiezingen uitgeschreven kunnen worden. Dat had nog wat voeten in aarde omdat gevreesd werd dat de ultrarechtse partij AfD (Alternative für Deutschland) het land in chaos zou storten door vóór het aanblijven van Scholz te stemmen.

In de Duitse parlementen, waar geen enkele partij met de AfD wil samenwerken, zou het Scholz in een uiterst moeilijk parket hebben gebracht als hij door de steun van de AfD had kunnen aanblijven. Om iets dergelijks te voorkomen onthielden de Groenen-fractieleden zich van hun stem, hoewel ze nog met Scholz’ SPD een minderheidsregering vormen. Enkele AfD’ers stemden inderdaad vóór het aanblijven van Scholz, omdat de AfD’ers zeggen het buitenlandse beleid van mogelijk toekomstig kanselier Friedrich Merz (CDU) meer te vrezen dan dat van Scholz: Merz heeft Duitse leveranties van langeafstandskruisraketten aan Oekraïne niet uitgesloten. AfD-parlementariër Christina Baum zei „met een zwaar gemoed” vóór Scholz te hebben gestemd om „escalatie” door Merz te voorkomen.

De val van de regering van SPD, Groenen en rechts-liberale FDP werd veroorzaakt doordat Scholz de minister van Financiën Christian Lindner (FDP) ontsloeg na een verschil van mening over het redden van de economie. Scholz is de minst populaire bondskanselier van na de Tweede Wereldoorlog maar wordt opnieuw lijsttrekker van de SPD. Op 23 februari gaan de Duitsers naar de stembus.

In de peilingen is de christendemocratische CDU/CSU al ruim 2,5 jaar de grootste met nu bijna een derde van de kiezers achter zich. De SPD zakt van 25,7 procent van de stemmen bij de verkiezingen in 2021 naar 17 procent nu. De Groenen verliezen vooralsnog 3 procent en staan nu op 12 procent. De FDP is gehalveerd naar nog maar 5 procent en is inmiddels ingehaald door zowel BSW, de partij van de controversiële voormalig linkse leidster Sahra Wagenknecht die op 7 procent staat, als door de ultrarechtse AfD die van 10 procent naar 19 procent is gestegen en nu na CDU de grootste partij is.

duits

© beeld: Politico.eu

In tegenstelling tot in Nederland zijn de democratische partijen tot nu toe zo verstandig niet met de ultrarechtse AfD samen te werken. In de vorige eeuw heeft een dergelijke samenwerking met ultrarechts geleid tot een catastrofe voor Duitsland en de rest van de wereld.

Delen:

Praat mee

Onze spelregels.

Omschrijving *

Typ hier je reactie...


0/1500 Tekens
Bedankt voor je reactie! De redactie controleert of je bericht voldoet aan de spelregels. Het kan even duren voordat het zichtbaar is.

Reacties (7)

misterzuinig
misterzuinig
18 dec. 2024 - 7:08

Stel dat de AfD de grootste wordt en wel gaat regeren, dat betekent dat radicaal-rechts in Europa nog meer macht en invloed krijgt, met als gevolg dat links en het midden weggevaagd worden en Europa een fascistische dictatuur wordt.

korheiden
korheiden
17 dec. 2024 - 16:11

Hoe groot wordt AfD? Dat zal de grote vraag zijn. Bij het verwachte verlies voor de Groenen en de SPD zal er wel een ruk naar rechts ontstaan, zeker waar het energie betreft. Duitsland heeft peperdure stroom en nog afgelopen week was het kantje boord. Alleen door veel stroom uit Noorwegen en Zweden te halen werd er een uitval voorkomen. De Zweedse vicepremier Ebba Busch heeft al gezegd dat Zweden dit niet steeds kan doen. De roep om heropening van de kerncentrales en het gebruik van (schalie)gas zal sterker worden. En dan hebben we het nog niet over de immigratie.

1 Reactie
randomjooperd2
randomjooperd218 dec. 2024 - 15:16

was er maar een betrouwbare bron van relatief goedkope gas, ergens, in Europa.

Frits Jansen
Frits Jansen
17 dec. 2024 - 9:16

In het Duitse staatsrecht kan een regering alleen aftreden na een (aangenomen) motie van wantrouwen. Dat gaat zover dat soms coalitiepartijen een motie van wantrouwen steunen: het "konstruktives Misstrauensvorum". Ik begrijp dat de AfD nu dreigde met het tegenovergestelde, namelijk de motie van wantrouwen NIET te steunen, zodat het land verder zou moeten met de weinig populaire Scholtz. Die overigens vooral wordt verweten de voorzichtig en te weinig doortastend te zijn.

De komende vrouw in de AfD is Alice Weidel, een lesbische voormalige topbankier, altijd onberispelijk gekleed, maar ze schreeuwt als een viswijf.

1 Reactie
LaBou
LaBou 17 dec. 2024 - 11:56

"een lesbische voormalige topbankier,"

.

Je hebt blijkbaar een enorme hekel aan lesbiennes.

misterzuinig
misterzuinig
17 dec. 2024 - 6:07

Stel dat de AfD in Duitsland wel veruit de grootste wordt, wat betekent dit voor de EU en de NAVO?

2 Reacties
MG1968-2
MG1968-217 dec. 2024 - 8:49

Dit is nogal afhankelijk van de vraag of de overige partijen het extreem rechts wel of niet regeringsverantwoordelijkheid geeft of op een andere manier in het centrum van de macht neerzet.

.

Gebeurd dat niet is de daadwerkelijke macht van extreem rechts onvergelijkbaar met die binnen nederland waar er een extreem rechtse regering bestaat. Het is pas daar waar samengewerkt wordt met extreem rechts dat de EU en en de NAVO er wat mee moet.

.

Waakzaamheid is geboden. Het zijn historisch gezien de religeus-geinspireerde partijen die wegens een overlap een denken deze samenwerking opzoeken, legitimeren en versterken.

En daarna -leugenachtig- aangeven dat ze de andersdenkenden niet minder achten en zich dit niet gerealiseerd hadden. Wereldwijd, historisch en ook binnen ons theater.

randomjooperd2
randomjooperd217 dec. 2024 - 12:30

net zo veel als toen de PVV de grootste hier werd.

Olav Meijer
Olav Meijer
17 dec. 2024 - 0:51

Waakzaamheid is geboden. De Christen-democraten zijn altijd bijzonder opportunistisch, en meer geneigd naar rechts dan links. Het gevaar bestaat dat de CDU/CSU tóch in zee zal gaan met AFD, op grond van "noodzaak het land te besturen" of het "nu eenmaal" naar rechts oprukken van het electoraat.

Dehnus
Dehnus
16 dec. 2024 - 21:41

Tja Scholtzy dacht met AFD punten de AFD stemmen te kunnen kapen, maar zoals velen leert hij maar niet dat je hun, de enige echte chocomel van de fascisten, alleen maar mee normaliseert.

1 Reactie
MG1968-2
MG1968-217 dec. 2024 - 8:42

Exact. Dit dus.

Samenwerken met extreem rechts is normaliseren.

Sterker nog: als er 3 partijen met een extreem rechtse partij aan tafel zitten, zitten 4 extreem rechtse partijen aan tafel.

HabenundSein
HabenundSein
16 dec. 2024 - 20:08

wederom super goed nieuws

Wat is er toch in godsnaam aan de hand met links?

6 Reacties
Deugkeizer
Deugkeizer16 dec. 2024 - 20:24

gevalletje zachte heelmeesters maken stinkende wonden denk ik.

hgroen2
hgroen216 dec. 2024 - 20:35

Met links weinig. Scholz is gewoon een ongelooflijk slechte bestuurder en bondskanselier. vanaf dag 1 werkte het niet goed. Hij is nog van de oude stempel. een soort Balkenende van de sociaal democraten

Dehnus
Dehnus16 dec. 2024 - 21:42

Dus, fascisme en nazaten van Adolf zijn "super goed nieuws". Ach doneer dan gelijk maar je fiets aan Duitsland.

Zandb
Zandb17 dec. 2024 - 8:09

Het slaan van vrouwen wordt steeds popupairder.

Wat is er toch aan de hand met die vrouwen!

MG1968-2
MG1968-217 dec. 2024 - 8:41

@HabenUndSein

.

"Wat is er toch in godsnaam aan de hand met links?"

.

Als ik Taghi zie vraag ik me niet af wat met mij aan de hand is.

Jij wel?

randomjooperd2
randomjooperd217 dec. 2024 - 12:35

de SPD is geen links, en de Groenen willen oorlog en fossiel energie. Kernenergie ook, als het maar net over de grens is, dan mag dat.

Heel vreemd dat als je geen links beleid voert, dat linkse mensen je links laten liggen.

Niemand had dit kunnen voorzien.

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.

BNNVARA LogoWij zijn voor