Logo Joop
De opiniesite van BNNVARA met actueel nieuws en uitgesproken meningen

Confrontaties tussen gevechtsvliegtuigen NAVO en Rusland, oorlogsgevaar neemt verder toe

  •  
25-07-2024
  •  
leestijd 2 minuten
  •  
5209 keer bekeken
  •  
ANP-375760821

Zowel boven de Zwarte Zee, de Barentszzee en aan de andere kant van de wereld bij Alaska zijn gevechtsvliegtuigen van Rusland en NAVO-landen een confrontatie aangegaan, meldt onder meer Deutsche Welle.

NORAD, het Amerikaans-Canadese commandocentrum dat het Noord-Amerikaanse luchtruim bewaakt, signaleerde twee Russische en twee Chinese bommenwerpers bij Alaska in de zogeheten Air Defense Identification Zone, de benaming voor internationaal vastgestelde gebieden waar militaire vliegtuigen zichzelf kenbaar moeten maken. China en Rusland werken sinds de Russische invasie in Oekraïne nauwer samen.

Amerikaanse en Canadese gevechtsvliegtuigen stegen direct op om de bommenwerpers te onderscheppen, dat wil zeggen dat ze er naast gaan vliegen en met elektronische of visuele signalen contact maken. De bommenwerpers zijn buiten de territroiale gebieden gebleven.

Zondag meldde Rusland dat twee Amerikaanse bommenwerpers werden onderschept boven de Barentszzee, de naar de Nederlandse ontdekkingsreiziger vernoemde wateren boven Noorwegen en Rusland waar een betwiste grens loopt tussen beide landen.

Woensdag stuurde Rusland een straaljager af op drie Britse vliegtuigen die boven de Zwarte Zee Russisch grondgebied genaderd zouden hebben. Het ging om een verkenningsvliegtuig en twee straaljagers. Volgens de Russen maakten de vliegtuigen als gevolg van de onderschepping direct rechtsomkeert, schrijft The Moscow Times.

Dergelijke confrontaties zijn niet ongebruikelijk maar komen wel steeds vaker voor. In De Morgen waarschuwen hoge militairen voor een grootschalig gewapend conflict tussen Rusland en de NAVO.

Het VK moet over drie jaar klaar zijn voor een oorlog, waarschuwt de Britse topmilitair Roland Walker. Ook in Duitse militaire kringen wordt alarm geslagen; Rusland kan mogelijk binnen vijf tot acht jaar een aanval uitvoeren op NAVO-gebied. De opvallende onheilsberichten uit het Verenigd Koninkrijk en Duitsland komen niet van de eerste de beste. Generaal Roland Walker is hoofd van het Britse leger, in Duitsland trekt defensiechef Carsten Breuer aan de alarmbel. "We merken dat het Russische leger zich naar het Westen richt", zegt Breuer aan de lokale krant Sächsische Zeitung. "De troepen van Moskou hebben binnen vijf tot acht jaar voldoende materieel en mankracht om een NAVO-gebied te kunnen aanvallen."

Volgens de militairen bestaat de kans dat Rusland uit op is vergelding vanwege de Westerse steun aan Oekraïne. Een van de factoren die een rol spelen is dat door de klimaatcrisis het poolijs smelt en de noordelijke zeeën daardoor een geheel nieuw strategisch gebied worden.

Volgens een andere expert is de kans op een echte oorlog niet zo groot, onder meer omdat Rusland door de oorlog in Oekraïne al een groot deel van de beschikbare mannen tussen 20 en 30 heeft 'opgebruikt'. Wel is de kans groot dat er een zogeheten hybride oorlog gevoerd gaat worden met bijvoorbeeld het saboteren van vitale voorzieningen in plaats van het creeëren van een slagveld.

Meer over:

rusland, navo, oorlog, actueel
Delen:

Praat mee

Onze spelregels.

Omschrijving *

Typ hier je reactie...


0/1500 Tekens
Bedankt voor je reactie! De redactie controleert of je bericht voldoet aan de spelregels. Het kan even duren voordat het zichtbaar is.

Reacties (5)

hartpine
hartpine
25 jul. 2024 - 16:24
Rusland heeft ook het grootste deel van zin pantser voorraad opgebruikt en met de gevechtsvliegtuigen gaat het ook niet echt lekker.
1 Reactie
ZoekEenVrijeNick
ZoekEenVrijeNick25 jul. 2024 - 18:42
Met flink wat kanonnenvlees kom je ver.
Frits Jansen
Frits Jansen
25 jul. 2024 - 15:10
Als het echt spannend wordt, welke kant kiest Wilders dan? Ik denk dat de ambities van onze geblondeerde allochtoon niet verder gaan dan stoorzender spelen.
onyxcumulus
onyxcumulus
25 jul. 2024 - 13:10
Ach, zou mij er niet al te druk ove maken. E.e.a. is al gaande sinds de Koude Oorlog. Elkaar een beetje in de gaten houden en dat is gewoon een leuk spelletje.
DanielleDefoe
DanielleDefoe
25 jul. 2024 - 11:03
Voor het " Barents Sea incident" zie de link. De B-52 bommenwerpers vlogen over Finland. "... On Sunday it was clear skies all over northernmost Finland and Russia’s northwest corner. From cockpit, the pilots could see deep into the Kola Peninsula where Russia has its ballistic missile submarines along the coast to the Barents Sea. In distance, the crew of the B-52 could also see the Olenya airfield from where Russia’s Tu-95MS bombers use to take off when flying missions to bomb civilian infrastructure in Ukraine. " De Russen hebben een eigen visie. https://thebarentsobserver.com/en/2024/07/b-52-first-time-mission-over-northern-finland
Arbeider69
Arbeider69
25 jul. 2024 - 8:03
''Zondag meldde Rusland dat twee Amerikaanse bommenwerpers werden onderschept boven de Barentszzee'' ''Woensdag stuurde Rusland een straaljager af op drie Britse vliegtuigen die boven de Zwarte Zee Russisch grondgebied genaderd zouden hebben.'' Het lijkt er sterk op dat Russen en Chinezen zich niet realiseren dat agressieve NAVO kernwapenlanden wel in hun Russische en Chinese kontreien mogen spoken maar omgekeerd natuurlijk niet. https://nos.nl/artikel/2522679-nederlands-marineschip-koos-gevoelige-route-door-straat-van-taiwan
3 Reacties
JongMHF
JongMHF25 jul. 2024 - 10:38
Gelukkig bent u onbevooroordeeld. Het gevaar komt nooit van de Russen of de Chinezen. Die zijn uw vrienden, en daar kunt u op vertrouwen. Dus moeten anderen goed naar u luisteren, want anders wordt vriend Poetin en zijn baasje Xi boos en dan krijgt Europa billenkoek. Het moet heerlijk zijn om in en met zo'n wereldbeeld te leven. Misschien staat u mij toe er een andere opvatting over te hebben. Misschien dus, ik blijf beleefd, maar mensen met het beeld dat hier geschetst wordt vertrouw ik niet. Oeps ben ik toch weer onbeleefd.
a.doorgeest
a.doorgeest26 jul. 2024 - 5:30
Je blijft propaganda bedrijven en verspreiden. Laat de Russische Federatie nu bij uitstek de agressieve kernwapenmacht zijn waar u het over heeft: conventioneel uiterst agressief de laatste twee decennia en vrijwel permanent dreigend met de inzet van kernwapens om delen van Europa te verwoesten. U blijft blind voor de werkelijkheid en jokt er even hevig op los als uw vermoedelijke broodheren of dictatoriale idolen. En geuit onder pseudoniem natuurlijk, want enig lef om met open vizier voor uw bedenkelijke standpunten uit te komen, hebt u kennelijk niet...
onyxcumulus
onyxcumulus26 jul. 2024 - 7:10
@JongMHF 25 jul. 2024 - 12:38 ####Gelukkig bent u onbevooroordeeld. Misschien dus, ik blijf beleefd, maar mensen met het beeld dat hier geschetst wordt vertrouw ik niet. Oeps ben ik toch weer onbeleefd.#### Ik zou dat niet onbeleefd noemen. Ik noem dat ronduit onbeschoft. U legt namelijk woorden in zijn mond die hij niet heeft ge-uit! Dat is verwerpelijk en toont uw blindheid aan

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Meld je hieronder gratis aan voor Joop NL. Iedere donderdag een selectie opvallende nieuwsverhalen, opinies en cartoons in je mailbox.

BNNVARA LogoWij zijn voor