Heb je een vraag, suggestie of wil je gewoon iets kwijt? Dat kan hier. Lees onze spelregels.
Dat is juist gezien, maar je vergeet te vermelden dat die politieke elite zich (net als de maatschappelijke elite) vervreemd heeft van de Burgers door vanwege hun gedrag het vroeger vanzelfsprekende naïeve vertrouwen te verliezen. Het enige wat dat vertrouwen kan terugbrengen is om minstens evenveel offers te geven als er van de Burger (in zijn/haar gevoel) wordt gevraagd. Dat lijkt echter ver weg, iedere dag horen we wel weer over graaiers, bonussen, corruptie en zakken vullen. Geen wonder dat de Burger boos begint te worden en dat is inmiddels al tot het kookpunt opgelopen ben ik bang. Een goed begin is om uit solidariteit de inkomens van alle topfunctionarissen (die hun baan willen houden) met 10% te verlagen. Maar houd vooral op met die mooie verhaaltjes, laat de aap uit de mouw komen en windt er geen doekjes om ! Lees maar eens : "Zijn de Italianen nu ook lui ? Welnee ! dat is oorlogspropaganda !" - http://sp.nl/9n1lbe
Vrij vertaald, zoals Churchill al zei: "The best argument against democracy is a five minute talk with the average voter"
Goed stuk hoor. maar toen dit 2 jaar geleden door eurosceptici werd geroepen werden ze massaal weggehoond. Toch is het waar, we geven de democratie op en onze soevereiniteit. De euro sleurt ons de diepte in. De oude leiders droomden van een groot machtsblok met vrede maar de euro zal ons juist verder uit elkaar drijven. En dat had een kind van 12 kunnen voorspellen. Dat is en blijft mijn grootste kritiek op de oude leiders. Dat ze zoiets niet hebben willen zien. Hoe onvoorstelbaar naief ben je dan? Zij zijn de grote schuldigen. Zij hebben Europa niet opgebouwd maar de fundamenten gelegd voor een diepe scheuring. Ik zou daar graag een Europese parlementaier enquete voor zien. Politici zijn vaak incompetente dromers. De burger zit met de brokken.
'Jarenlang is de markt en consumentisme heilig en alles oplossend verklaard. Nu diezelfde markt tot een catastrofe leidt en de burger zijn beschermde en luxe leven bedreigd ziet, dreigt de burger weg te zappen. Een burger die geleerd is om alleen zijn eigen belang te dienen.' Ja, burgers stemmen in het algemeen voor hun eigen portemonnee, en zijn grosso modo niet bereid om in het algemeen belang een stapje terug te doen. Politici houden bij hun afwegingen meestal meer rekening met electoraal gewin dan dat zij doen wat nodig of verstandig is. We spreken over een bankencrisis en een schuldencrisis. We zouden beter van een hebzuchtcrisis kunnen spreken.
Vroegah kwam er dan een oorlog of een andere rigoreuze reorganisatie zoals de Spaanse griep. Nu hebben we er belang bij de andere lidstaten overeind te houden in plaats van te bashen. De nationalisten zullen garen spinnen van de gevolgen van het oververhitte neoliberalisme. Ik hoop op nuance en dat Henk & Ingrid zich niet zullen overeten aan de rattenvangers van Venlo.
" Nu diezelfde markt tot een catastrofe leidt en de burger zijn beschermde en luxe leven bedreigd ziet, dreigt de burger weg te zappen. Een burger die geleerd is om alleen zijn eigen belang te dienen. "' Dit is zó waar, het egoïsme viert hoogtij momenteel. Het draait alleen nog maar om de eigen portemonnee. Doodsbang als we zijn verlies te lijden.... met als resultaat: nog meer verlies!!!
"Een burger die geleerd is om alleen zijn eigen belang te dienen." Liever zou ik lezen: een burger die vanaf de wieg in ingepeperd dat zo veel mogelijk kunnen consumeren het allerhoogste doel is wat hij/zij kan bereiken. Uiteraard is een voorwaarde dat hij daarvoor zo snel mogelijk een brave belasting-betalende loon- en schuld-aan-de-bank-slaaf wordt. De recente ontwikkelingen in het onderwijs (mensen laten afstuderen met een enorme schuld) dragen aan dit proces bij.
Beste Hans Groen, dankjewel voor alweer een goede column. Ik moet zeggen dat ik na het lezen van deze een veel beter gevoel heb dan bij de vorige :-) Ik miste nog twee kleine maar belangrijke punten, te beginnen met de verantwoordelijkheid die de volksvertegenwoordigers hadden en hebben in het creëren van die geestelijk luie en wegzappende burger. En hoe dit is gekomen vanwege de ongeschreven binding die zij hebben met de banken en het bedrijfsleven. Ik vond het middenstuk net iets te veel weghebben van "het volk krijgt de regering die ze verdient." Ook zeg je: "de Europese burger komt amper opdagen tijdens de verkiezingen," maar dat vind ik helemaal niet vreemd. Er zijn namelijk niet zoveel burgers in Europa die zich Europeaan voelen, hoe zeer de politiek in dienst van het bedrijfsleven ons dat ook probeert aan te praten. We voelen ons gewoon (hopelijk) in eerste plaats mens en dan Nederlander, Duitser, Fransman en Griek. Maar het begin en eind kan ik me helemaal in vinden. We offeren de democratie inderdaad op aan de markt. In het kapitalisme kan democratie echt niet werken zonder dat er actief, veelvuldig en zwaar tegenkrachten worden uitgeoefend tegen de macht van het kapitaal, dat blijkt maar weer. En de vraag is dus: wat nu? Wat moet er volgens jou gebeuren om de democratie terug te claimen?
"die geestelijk luie en wegzappende burger" + "En hoe dit is gekomen vanwege de ongeschreven binding die zij hebben met de banken en het bedrijfsleven." Diep dit eens uit s.v.p. Winston? Ben wel benieuwd hoe je van A naar B komt.
Deze democratie een cleptocraten-olichargie met loonslaven.
Vervelend he, die democratie? Allemaal mensen met een andere meningen dan uwe! Dat moeten wij niet willen!
"Jarenlang is de markt en consumentisme heilig en alles oplossend verklaard." Vandaar dat Smit-Kroes zo'n luid applaus kreeg: omdat ze boetes uitdeelde aan een heilige. Of was die markt misschien helemaal niet zo heilig als populisten ons voorhouden? Want je gaat een heilige toch zeker niet in de weg lopen met regelgeving om hem in te dammen en in goede banen te leiden?
Ja Ja piet, maar dat is onderdeel van het complot. Kroes is natuurlijk VVD, en daarme gewoon een vuile neoliberaal die iedereen tot slaaf wil maken. Eigenlijk best makkelijk zo redeneren ;-).