50.000 mensen in Nederland hebben de ziekte van Parkinson, onder wie opvallend veel boeren. Er lijkt een verband tussen blootstelling aan bestrijdingsmiddelen en de ziekte. De Gezondheidsraad pleit voor het drastisch terugdringen van het gebruik van deze pesticiden. Minister Carola Schouten blijft terughoudend. In Nederland hebben zo’n 50.000 mensen de ziekte van Parkinson. Een van die mensen is Ted Blom. Bloemenboer en de vader van Jim Blom. Jim in
Parkinson op het platteland: ‘Het boerenbloed zit in de familie. Van jongs af aan hielp mijn vader al mee op de boerderij. Tot hij ziek werd. Na de diagnose Parkinson bezochten we een informatieavond over de ziekte, en daar bleek mijn vader niet de enige boer getroffen door deze ziekte. De kamer zat er vol mee.’
Zembla
heeft ontdekt dat er ook vandaag de dag nog pesticiden in de Nederlandse landbouw worden gebruikt die de ziekte van Parkinson zouden kunnen veroorzaken. Er is volgens het programma beter en meer onderzoek nodig, voordat de bestrijdingsmiddelen op de markt mogen worden gebracht.
Advies GezondheidsraadKortgeleden deed de Gezondheidsraad onderzoek naar landbouwgif. Deze week volgde het oordeel: de overheid moet het gebruik van landbouwgif drastisch terugdringen, meldt
Zembla. 'Een recente beleidsevaluatie heeft aangetoond dat dit streven naar meer duurzaamheid nog niet erg succesvol is', aldus de Gezondheidsraad. Bijkomend probleem is dat de telers, volgens de Gezondheidsraad, te weinig prioriteit geven aan veilig werken. En dat brengt grote gezondheidsrisico's met zich mee. 'Dat heeft niet alleen consequenties voor de veiligheid van henzelf, hun werknemers en hun gezinsleden, maar verhoogt ook de risico’s voor omwonenden.' Daarom doet de Gezondheidsraad een beroep op minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Chemische bestrijdingsmiddelen moeten volgens de raad dus zoveel mogelijk vermeden worden. 'Waar gebruik van deze middelen onvermijdelijk is, zou gekozen moeten worden voor de minst schadelijke variant.' Ze eisen strikte naleving van de voorschriften door sterkere handhaving en meer voorlichting.
In de praktijk zal dat betekenen dat de toelatingsprocedure voor pesticiden strenger moet zijn. Dit om de risico's voor ongeboren kinderen en neurologische schade op latere leeftijd, zoals de ziekte van Parkinson, zoveel mogelijk te kunnen voorkomen. 'Een erkend probleem in de procedure is dat de risico’s voor ongeboren en jonge kinderen er onvoldoende door worden afgedekt. Hetzelfde geldt voor neurologische aandoeningen die op latere leeftijd optreden, zoals de ziekte van Parkinson', schrijft de raad.
De wetenschap brengt het gebruik van pesticiden en de ziekte van Parkinson al jaren met elkaar in verband. Denk aan onkruidbestrijder Paraquat, schimmelbestrijder Maneb en insecticide Rotenon. Een mogelijk verband tussen een pesticide en Parkinson is dus niet nieuw. Ton van der Ham en Norbert Reintjens deden onderzoek naar de huidige pesticiden en het mogelijke verband met Parkinson.
Reactie minister SchoutenMaar dat is niet zo eenvoudig, volgens minister Schouten. Ze stelt dat er geen gemakkelijke oplossingen zijn die op de korte termijn dit probleem oplossen, zo meldt
Zembla.
'Telers zijn voor hun oogst erg afhankelijk van gewasbeschermingsmiddelen', schrijft ze in een brief aan de Kamer. Daarmee gaat ze in tegen het advies van de Gezondheidsraad, die pleit dat de overheid op korte termijn zou moeten streven naar zo laag mogelijke blootstelling aan chemische gewasbeschermingsmiddelen, door het voorzorgsprincipe toe te passen.