De vrijstelling die Nederland tot nu had van de Europese richtlijn Luchtkwaliteit is verlopen. Vanaf 11 juni mag het daggemiddelde van de fijnstofconcentratie niet hoger zijn dan 50 µg per kubieke meter. Milieudefensie vreest voor overschrijding van de fijnstofwetgeving met als gevolg hoge Europese boetes. Komende donderdag bespreekt de Tweede Kamer de gevolgen van het verlopen van de vrijstelling.
Dagconcentratie
Elke Europese lidstaat mag 35 dagen per jaar de norm overschrijden. Vanwege de verleende vrijstelling aan Nederland mocht de fijnstofconcentratie tot 11 juni gemiddeld maximaal 75 µg per kubieke meter per dag zijn. Maar zelfs die hoge gemiddelde dagconcentratie is al op diverse plekken 9 keer overschreden. Dat betekent dat in de tweede helft van dit jaar op die plekken nog maar 26 overschrijdingsdagen zijn toegestaan.
'Gezien het beeld van de eerste vijf maanden van dit jaar verwachten wij dat Nederland nog in 2011 de Europese wetgeving over Luchtkwaliteit overtreedt en daarmee de luchtkwaliteit in stedelijke gebieden onveranderd slecht blijft', aldus campagneleider Verkeer Willem Verhaak.