
© Gabriel Ugueto
De ontdekking van een prehistorisch reptiel met een opvallende kam. In de winter valt het op dat als je op de goeie plek in de natuur bent: de vele kleuren die kwelwater kan hebben. Dit zijn alle overige onderwerpen uit de uitzending van 21 december 2025.
Het is een reptiel dat leefde in de trias, rond de 247 miljoen jaar geleden leefde. Stephan Spiekman, een Nederlandse paleontoloog, ontdekte het reptiel in een fossiel uit de Noordfranse streek de Elzas. Het dier luister naar de naam Mirasaurus en op zijn rug had het dier een opvallende kam. Gemaakt van iets wat lijkt op veren, maar onderzoek toont aan dat dat het niet zijn.

© SMNS, Yannik Scheurer

© Stephan Spiekman
Juist in deze tijd valt het op, als je op de goeie plek in de natuur bent: de vele kleuren die kwelwater kan hebben. Kwelwater is ooit gevallen regenwater, dat in de bodem is opgenomen en op lagergelegen delen aan de oppervlakte komt. En op dat kwelwater is vaak een bijzonder verschijnsel te zien: een dun filmpje, dat alle kleuren van de regenboog kan hebben, afhankelijk van de samenstelling. Een soort caleidoscoop gevormd door ijzer, dat van nature in de bodem aanwezig is en het water kleur geeft.

De fascinerende kleuren van kwelwater
© Henk-Jan van der Veen
Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.