Steenmarters gaan niet in winterslaap. Wel passen ze hun dagrustplaatsen wat aan. Dat betekent dat ze bij voorkeur overdag in een droge en tochtvrije verblijfplaats slapen. In de zomer slaapt een steenmarter graag onder takkenhopen, in de winter kiest hij liever schuurtjes, zolders e.d. ?Maar iedere avond als het donker is gaat de steenmarter op stap om voedsel te zoeken.
Het is geen tijd van overvloed, maar de steenmarter heeft in de lange winternacht toch genoeg tijd om zijn kostje bij elkaar te scharrelen. Het zijn zoetekauwen die liefst zoetigheden en rijp fruit eten. Ligt er in de tuin nog wat valfruit onder de fruitbomen, of zitten er wat rijpe bessen (ook voor ons giftige) aan een struik, dan weet een steenmarter daar wel weg mee. Deegwaren vinden ze ook erg lekker. Een oude oliebol of een boterham zal hij niet laten liggen.
Vlees eet een steenmarter vooral als maagvulling. Het moet ook wel vers vlees zijn. Een vogel die zich tegen je raam dood heeft gevlogen wordt graag gegeten. Maar zodra het ontbindingsproces is ingetreden hoeft de steenmarter ‘m niet meer (in tegenstelling tot andere marterachtigen). Dan eet hij liever de vetbollen die voor de mezen zijn opgehangen.
Tekst en filmpje: Bernadette van Noort
Zoogdiervereniging.
Partner Tuinreservaten.
Foto steenmarter: andi02. Kijk voor de nieuwste foto's van deze fotograaf op
Vroege Vogels fotogalerij
Kijk ook naar de tip:
hoe maak je je tuin geschikt voor de steenmarter.