Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Rover speelt verstoppertje

27-02-2014
leestijd 1 minuten
196 keer bekeken
lipvis-tx94.jpg
Ten oosten van de Klaverbank in de Noordzee ving de Texelse kotter TX94 "Avontuur" vorige week een bijzondere vis. De bemanning had deze vis nog nooit eerder gezien. Toch gaat het hier om een vrij normale bewoner van de Noordzee, een gevlekte lipvis. Maar lipvissen verstoppen zich meestal tussen de stenen op de zeebodem, en daar vissen de vissers niet om te voorkomen dat de netten beschadigen.
Felle donders
Gevlekte lipvissen eten kreeftachtigen en schelpdieren die ze tussen de rotsen en wieren zoeken. Het zijn snelle jagers. In een zeeaquarium zijn ze alleen maar goed samen te houden met groot formaat medebewoners, zoals volgroeide zeebaarzen of zalmen. Alles wat kleiner is wordt aangevallen, en de lipvis wint altijd.
Biologische bestrijders
In Noorwegen worden lipvissen op industriële schaal gekweekt. Deze lipvissen worden verkocht aan zalmkwekers. In de zalmkooien vreten de lipvissen de luizen van de zalm: zalmluizen zijn ook kreeftachtige dieren. De zalmkwekers gebruiken ook wel bestrijdingsmiddelen om de luizen te lijf te gaan. Die middelen zijn nadelig voor veel zeedieren in de wijde omgeving van de kwekerij. Een kwekerij die lipvissen inzet heeft veel minder schadelijke invloed.
In de encyclopedie van Ecomare kun je meer lezen over gevlekte lipvissen .
Tekst: Ecomare , Bron: Natuurbericht.nl, Foto: TX94
Delen:

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

Al 100 jaar voor