Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Rotganzen komen terug met veel jongen

  •  
24-10-2014
  •  
leestijd 1 minuten
  •  
rotgans_09.jpg

© Fotograaf Andres

Rotganzen lijken dit najaar terug te keren met best veel jongen. Dat wijst op een goed verlopen broedseizoen op de toendra’s van Noord-Siberië. In de overwinteringsgebieden wordt jaarlijks bekeken hoeveel jonge ganzen er met hun ouders meekomen.
Broedsucces
Steekproeftellingen van ganzentellers leveren voorlopig het beeld op dat de rotgans een prima broedsucces heeft gehad. Het broedsucces van rotganzen hangt nauw samen met de cyclus van lemmingen. Normaal gesproken hebben lemmingen eens per drie jaar een piekjaar, waarin ze extreem veel jongen grootbrengen.
Predators zoals de poolvos, sneeuwuil en middelste jager reageren op zo’n piekjaar van hun stapelvoedsel door zelf ook over te gaan op broeden of zogen. Ze zijn dan zo druk met het verdedigen van hun territorium, dat ze de nesten van rotganzen met rust laten.
Rotganzen_kees
Fotograaf: keesvenneker -  Je ziet nog duidelijk de familieband in de groepen. Dit is een ouder met 3 jongen, deze zijn te herkennen aan de strepen op de vleugels en de witte vlek in de nek is nog in "öpbouw".
Tekst en foto: Albert de Jong, Sovon Vogelonderzoek Nederland
Bron: Natuurbericht.nl
Delen:

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

BNNVARA LogoWij zijn voor