Provinciale Staten van Flevoland hebben woensdagavond ingestemd met een voorstel van SGP en VVD om het natuurbeleid in de Oostvaardersplassen ingrijpend te veranderen. Meer recreatie en minder grote grazers, dat is de essentie van het plan. In de Oostvaardersplassen lopen nu ongeveer 4500 edelherten, heckrunderen en konikpaarden. Hoe deze populatie dan verkleind moet worden, is nog niet duidelijk.
Beleid Staatsbosbeheer
De Oostvaardersplassen vallen onder Natura2000, een netwerk van Europese beschermde natuurgebieden. Het beleid van Staatsbosbeheer in het natuurgebied om zo min mogelijk in te grijpen, heeft de afgelopen jaren tot kritiek geleid. Niet alleen worden de dieren niet bijgevoerd, maar kadavers blijven ook liggen. Critici vinden dat het gebied te klein is voor alle grote grazers die er rondlopen. In de strenge winter van 2013 zouden ruim 1600 dieren zijn verhongerd.
Zorgen Vogelbescherming
Vogelbescherming maakte zich van tevoren al grote zorgen over het plan. In de Oostvaardersplassen leven meer dan dertig zeldzame vogelsoorten. Met twintig van die soorten gaat het niet goed. Deze vogels zouden zich moeten kunnen herstellen maar minder grote grazers en meer toeristen in het gebied zouden dit herstel belemmeren.