
Honingbij
© Fotograaf: ikjelle
Het kabinet moet meer gaan doen om te zorgen dat het aantal bestuivers, zoals bijen, en weidevogels weer toeneemt. Dat schrijft het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in een rapport. Volgens het planbureau is het huidige beleid niet voldoende om de wettelijke doelen in 2030 te halen.
Nederland moet zich inspannen om de natuur te herstellen. De stikstofplannen van het kabinet dragen hier al deels aan bij. Maar het PBL adviseert om het beleid breder te trekken en meer samenhang aan te brengen. Zo moet er ook extra beleid komen voor rivieren, zeeën en groen in de stad.
Hoe het kabinet dit op de langere termijn wil vormgeven, is het PBL niet duidelijk. In het conceptplan van het kabinet ligt volgens het PBL te veel nadruk op de doelen van 2030, terwijl het onduidelijk is hoe doelen in 2040 of 2050 gehaald gaan worden. "Dat is begrijpelijk, maar kent risico's", aldus het planbureau.
Er zijn "fundamentele keuzes over ruimtegebruik" nodig, vindt het planbureau. Volgens het PBL ligt nadrukkelijk de vraag op tafel op welke manier landbouw en visserij in de toekomst in het Nederlandse natuurbeleid passen. Bovendien ligt in het ontwerpplan van het kabinet te veel de nadruk op losse doelen en is er te weinig samenhang. Maatregelen voor meer groen in de stad moeten bijvoorbeeld ook kunnen bijdragen aan het versterken van bijenpopulaties.
Verder vindt het planbureau dat het kabinet een meer realistische inschatting moet maken van welke opgave er nog ligt. Als de opgave niet duidelijk is, komt het halen van de doelen al bij voorbaat in gevaar, waarschuwt het planbureau.
Bron: ANP