Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Natuurmonumenten weerspreekt spookverhalen over Natura 2000

  •  
04-02-2008
  •  
leestijd 2 minuten
  •  
Bever_01.jpg
De angst dat in natuurgebieden alles moet wijken door de Europese regelgeving is ongegrond. Over het algemeen kunnen economische activiteiten gewoon doorgang vinden. En waar dat niet meer kan, is dat ook echt nodig voor de bescherming van bedreigde planten en dieren. Dat stelde Jan Jaap de Graeff, algemeen directeur van Natuurmonumenten, 31 januari op een persconferentie in Den Haag.
Volgens De Graeff beheersen enkele hardnekkige ficties het debat over de invoering van Natura 2000, het Europese netwerk van natuurgebieden. Het is heel belangrijk dat dat netwerk er komt, aldus De Graeff, want het gaat niet goed met de natuur in ons land. Tweederde van de planten en dieren die in Europees opzicht bijzonder zijn, gaat nog altijd achteruit, ondanks de inzet van natuurbeheerders als Natuurmonumenten.
'Het gaat daarbij niet alleen om soorten die nooit iemand ziet. Het gaat ook om heel herkenbare soorten, zoals de bever. Tegelijkertijd gaat het om natuur waar mensen enorm van genieten. En het gaat om natuur waarmee geld verdiend wordt; denk aan toerisme en horeca. De natuur heeft dus bescherming nodig en het is goed dat Europa dat wil regelen.'
Tegenstanders van Natura 2000 klampen zich in de ogen vast De Graeff vast aan spookverhalen. Zo wordt beweerd dat Nederland zo nodig het beste jongetje van de klas moet zijn. 'Dat is onzin', stelde De Graeff. 'Als je het vergelijkt met andere Europese landen is Nederland een middenmoter. Niet meer.'
Een andere misvatting is dat Natura 2000 verdere ontwikkeling van het bedrijfsleven onmogelijk maakt. De praktijk in bijvoorbeeld De Wieden laat inmiddels zien dat er nog volop ontwikkeling mogelijk is, aldus De Graeff. 'Maar dat wil niet zeggen dat alles kan. Daar waar natuur van Europees belang in het geding is, zal wel eens iets niet door kunnen gaan. Maar dat is ook goed, want Natura 2000 is er nu juist om zeldzame natuur te beschermen.'
Natuurmonumenten wil graag met andere betrokken partijen om tafel om te kijken waar knelpunten liggen voor het bedrijfsleven. Vervolgens moet dan gezamenlijk gezocht worden naar een oplossing. Als het betekent dat een bedrijf verplaatst moet worden, is het aan de overheid om dat financieel mogelijk maken. Met de Recron (recreatiebedrijven) en de Hiswa (watersportbedrijven) heeft Natuurmonumenten al afspraken gemaakt. De vereniging hoopt dat ook LTO Nederland (landbouw) zich zal aansluiten.

Meer over:

nieuws - natuur
Delen:

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

BNNVARA LogoWij zijn voor