Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

'Natuur kan helpen beschermen tegen stijgende zeespiegel'

  •  
14-11-2025
  •  
leestijd 2 minuten
  •  
61 keer bekeken
  •  
Oosterschelde_pixabay

Natuurlijke oplossingen zoals ruim baan geven aan gebieden met eb en vloed kunnen helpen de Nederlandse kustlijn te beschermen tegen de stijgende zeespiegel. Door bepaalde stukken land bijvoorbeeld te ontpolderen, kunnen hoger gelegen gebieden ontstaan die natuurlijke bescherming bieden. Die conclusie trekken bestuurders, waterbouwers, ingenieurs en technici die samenwerken in het Kennisprogramma Zeespiegelstijging in een rapport.

Bescherming tegen overstromingen

In het kennisprogramma worden de effecten van een zeespiegelstijging tot 5 meter bekeken. Dat is onderdeel van het Deltaprogramma, dat Nederland moet beschermen tegen overstromingen. De onderzoekers stellen dat door zand en slib beter toe te laten, een soort stootkussen langs de kust kan ontstaan. "De kans op een dijkdoorbraak is kleiner, en in geval van een doorbraak zijn de gevolgen minder groot."

Zo'n zogenoemd meegroeilandschap kan volgens de partijen bijvoorbeeld ontstaan door een nieuwe dijk te bouwen verderop bij een bestaande. Bij die oudere dijk worden dan openingen gemaakt, waardoor water en sediment het gebied tussen de dijken in kan stromen. Dat slib blijft liggen en zorgt op termijn voor hoger gelegen grond en kan ook bijdragen aan de biodiversiteit en sectoren zoals de visserij en mosselkwekerij, zeggen de opstellers van het rapport. Dat betekent wel dat er ruimte voor die gebieden moet worden gemaakt, zeiden zij bij de presentatie van het rapport op het Deltacongres in Breda.

Slib spoelt weg

Volgens de onderzoekers blijft circa 15 miljoen ton slib die de kust jaarlijks passeert nu onbenut, omdat veel gebieden zijn ingedamd en het slib niet goed kan worden 'ingevangen'. "We kunnen hiervoor geen ruimte meer vinden aan de buitenkant van onze dijken en onze zandige kust", zei een van de opstellers van het onderzoek. "We moeten echt naar die binnenkant durven gaan kijken." Een van de voordelen is volgens het rapport dat door dergelijke maatregelen getijdegebieden in de Zeeuwse delta en de Waddenzee intact blijven en erop vooruit kunnen gaan.

"Dit onderzoek levert een belangrijke bouwsteen op voor de aanpak voor de lange termijn", zegt Deltacommissaris Co Verdaas. "Door te werken met de dynamiek van het getij en het slib te benutten, kunnen we onze delta letterlijk laten groeien. In de Eems-Dollard wordt al geëxperimenteerd met het ophogen van land door natuurlijke sedimentatie en ik hoop dat we in Zuid-Beveland met een experiment kunnen starten."

Bron: ANP

Delen:

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

Al 100 jaar voor