Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Nationale Parken SoortenChallenge: ruim 7000 soorten geteld

theme-icon
Klimaatverandering
Vandaag
leestijd 2 minuten
soortentelling

Soortentelling in het Drentsche Aa

© Nationale parken

Van 9 tot en met 31 mei konden bezoekers aan de 22 nationale parken in Nederland planten en dieren tellen tijdens de Nationale Parken SoortenChallenge 2026. Ongeveer 15.000 waarnemers deden bijna 482.000 waarnemingen en telden ruim 7.000 soorten. Bezoekers zochten alleen of samen met boswachters, gidsen en andere natuurliefhebbers naar planten en dieren in de nationale parken. Daarbij gebruikten ze de app ObsIdentify en Waarneming.nl. De SoortenChallenge vond plaats in de weken rond 24 mei: de jaarlijkse Dag van het Nationaal Park. De parken organiseerden in deze periode samen meer dan 80 activiteiten voor het beleven, ontdekken en waarderen van de natuur.

Waarnemingen

In vergelijking met de SoortenChallenge 2025 wisten de nationale parken dit jaar bijna het dubbele aantal waarnemers te bereiken. Dit leverde dit jaar bijna 300.000 meer waarnemingen en 2.000 meer soorten op. In alle nationale parken zijn vogelsoorten het meest geteld; zo werd in De Maasduinen 852 keer de Wielewaal geteld, in de Weerribben Wieden 287 keer de purperreiger, in De Oosterschelde 189 keer de kluut en in de Drentsche AA 218 de geelgors. Waarnemers hebben hun eigen voorkeuren en meerdere personen kunnen dezelfde soort tellen en doorgeven.

Waardevolle informatie

De verzamelde gegevens vormen voor de nationale parken waardevolle informatie. Het geeft een beeld van de verschillende soorten die er groeien en leven, soms komen ook verrassende soorten naar voren. De gegevens worden opgenomen in een wereldwijd biodiversiteitsplatform. Organisaties gebruiken de gegevens actief voor het volgen van de verspreiding van soorten en klimaatverandering, vroegtijdige waarschuwing voor invasieve uitheemse soorten, het monitoren van ziektedragers en burgerparticipatie. Vanwege het succes overwegen de nationale parken volgend jaar wederom een SoortenChallenge te organiseren.

22 nationale parken

Nederland telt 22 nationale parken. Het zijn de meest karakteristieke natuurgebieden van Nederland. De nationale parken samen laten de grote diversiteit aan natuur in Nederland zien. Van duinen tot riviernatuur, van bos en heide tot veen. Landschappen die zijn ontstaan door de interactie tussen water en land en tussen mens en natuur. Hierin werken bewoners, ondernemers, terrein-eigenaren, overheden en andere betrokken organisaties samen aan het versterken, leren en laten beleven van natuur en de daarmee verbonden cultuur. Zo dragen ze bij aan een leefbare mooie omgeving én aan duurzame oplossingen voor klimaat, biodiversiteit, water en ruimte. biodiversiteit, water en ruimte.

Het volledige soortenoverzicht per nationaal park staat op: Nationale Parken Soorten Challenge 2026 - Waarneming.nl

Bron: Nationale Parken

Delen:

Reacties (0)

VroegeVogels

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

Gerelateerd

BNNVARA wij zijn voor