Voor het eerst in twintig jaar is de Ili pika (
Ochotona iliensis
) weer gezien. Onderzoekers zagen het dier in 2014 in het Tian-Shan gebergte in het noordwesten van China, maar brengen de informatie over de zeldzame waarneming nu pas naar buiten.
Knuffel
Sinds per ongeluk ontdekt te zijn in 1983, is de Ili pika bijna nooit waargenomen. Jammer, want een waarneming geeft de garantie één van 's werelds schattigste dieren te zien. Met zijn mooie grijs-bruin gevlekte vacht en grote oren lijkt het dier op een levende knuffel. In totaal is de soort tussen 1983 en 1985 slechts 29 keer gezien.
Toevalstreffer
In 2014 ondernam Weidong Li, de ontdekker van de soort, een expeditie om 'zijn' soort te zien en om meer steun te krijgen om de pika te beschermen. Tijdens het opzetten van cameravallen dook het teddyberengezicht van de Ili pika ineens tussen de rotsen op. Li kon op tijd nog foto's maken.
Fluithaas
Pika's, ook wel fluithazen genoemd, behoren tot de haasachtigen. Qua uiterlijk lijken de verschillende pika-soorten een beetje op lemmingen of marmotten met hele grote oren. Ze komen voor in Azië en Noord-Amerika. De Ili pika-populatie wordt in China op tweeduizend exemplaren geschat, en wordt daar ook als bedreigde diersoort beschouwd.