Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Kinderboeken over natuur, scholeksters en overige onderwerpen

theme-icon
Natuur
Gisteren
leestijd 2 minuten
scholesktess

Scholeksters

© Ina Bouhuijzen

Heeft de scholekster genoeg te eten?

In de Waddenzee was het afgelopen jaar een spectaculaire broedval te zien van mosselen. Goed nieuws, want dat betekent dat er de komende tijd genoeg voedsel is voor vogels die afhankelijk zijn van mosselen. Ondanks de grote aanwas van jonge mosseltjes maakt scholeksteronderzoeker Bruno Ens zich grote zorgen. De oorzaak: de grote toename van de exotische Japanse oester in onze wateren. Die zou de inheemse mossel verdringen. Hoe is de situatie op dit moment?

Bruno Ens

Scholeksteronderzoeker Bruno Ens

© Henny Radstaak

Klimaatverandering van het verleden

Het klimaat warmde 56 miljoen jaar geleden bijna net zo snel op als nu. Toen er in een korte tijd enorm veel CO2 in de atmosfeer terecht kwam, leidde dat tot grootschalige bosbranden en erosie. Dat blijkt uit onderzoek van bioloog Mei Nelissen van onder andere het NIOZ en de Universiteit Utrecht.

Wakker Dier en varkensvlees

Nog altijd liggen er in Nederlandse supermarkten producten van varkens die nooit daglicht zagen. En dat terwijl de winkels eerder beloofden om vanaf 2016 uitsluitend vers varkensvlees met minimaal één ster Beter Leven te verkopen. Dierenwelzijnsorganisatie Wakker Dier is onthutst. “Winst gaat altijd boven dieren”, aldus directeur Anne Hilhorst.

kraambox varkens_Wakker Dier

Kraambox

© Wakker Dier

De lente komt eraan!

Het is nog hartje winter, maar de eerste boodschappers van de lente zijn alweer te zien. Met name stinsenplanten zijn er vroeg bij. Dat zijn planten die vroeger aangeplant werden bij rijke boerenhuizen Waarom schieten sommige bloemen nu al uit de grond? Natuurgids Wil Schonewille gaat samen met Jan van Poppel op pad en vertelt honderduit over de eerste bloeiers van het jaar.

sneeuwklokjes_assan

Sneeuwklokjes

© Fotograaf assan

Nationale voorleesdagen

Voorlezen gaat voor! Zo luidt de leus van de Nationale Voorleesdagen. Afgelopen woensdag zijn die gestart en tot 1 februari is er daarom extra aandacht voor het voorlezen. Wie houdt er immers niet van voorgelezen worden? En al helemaal als het over de natuur gaat! Met auteurs Lotte Stegeman en Ellen van der Kolk van de Arnhemse Kinderboekenwinkel duiken we in de wonderlijke wereld van natuurkinderboeken.

Kinderboeken over de natuur tijdens de Nationale Voorleesdagen. Wat kan het klimaat van 56 miljoen jaar geleden ons vertellen over de gevolgen van klimaatverandering? En scholeksters. Dit zijn alle onderwerpen in de uitzending van 25 januari 2026.

Delen:

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

Gerelateerd

Al 100 jaar voor