Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Gevaarlijke reizen van roofvogels minder gevaarlijk dan gedacht

  •  
17-09-2013
  •  
leestijd 1 minuten
  •  
Eurasian_Marsh_Harrier__28C.jpg
Op dit moment zijn trekvogels weer bezig met hun gevaarlijke reizen naar het zuiden. Gevaarlijk? Dat is vooral onze antropocentrische visie op de lange tochten naar Afrika waarbij ook nog eens barrières als de Middellandse Zee en de Sahara overgestoken moeten worden. Want hoe gevaarlijk zijn die reizen nu echt voor trekvogels, of is het iets dat ze ’gewoon doen’?
Bijzonder lastig
Deze vraag houdt trekvogelonderzoekers al heel lang bezig, maar het bleek bijzonder lastig te zijn om de gevaren van de trek goed in kaart te brengen. Maar het is een internationale groep onderzoekers nu gelukt door op een rij te zetten waar en wanneer met satellietzenders uitgeruste roofvogels gedurende het jaar sterven. Het blijkt dat migratie minder gevaarlijk is dan over het algemeen werd gedacht, hoewel de oversteek van de Sahara in het voorjaar relatief veel slachtoffers maakt.
Gevaren van de trek
Met behulp van satellietzenders zijn er unieke inzichten verkregen over waar en wanneer Visarenden, Bruine kiekendieven en Grauwe kiekendieven dood gaan. Het is de uitdaging voor de toekomst om deze patronen ook in kaart te brengen voor andere soorten trekvogels zoals steltlopers en zangvogels om een compleet beeld te krijgen van de gevaren van de trek.
Tekst: Raymond Klaassen & Ben Koks, Stichting Werkgroep Grauwe Kiekendief
Lees verder op natuurbericht.nl
Delen:

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

BNNVARA LogoWij zijn voor