Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Fossiele drol voor Mol

  •  
22-11-2013
  •  
leestijd 2 minuten
  •  
247 keer bekeken
  •  
coproliet.jpg
Paleontoloog Dick Mol heeft zijn tanden gezet in een serie fossiele hyenadrollen. De drollen komen van de Tweede Maasvlakte, waar ze werden gevonden  door verzamelaar Walter Langendoen. Op aandringen van Mol worden deze 'coprolieten' nu gescand met een röntgen- en een CT-scanner bij het Naturalis Biodiversity Center in Leiden. Onderzoekster Barbara Gravendeel zal daar met hulp van studenten in detail proberen uit te pluizen wat de hyena's, die 40.000 jaar geleden op de (droge) Noordzeebodem rondliepen, hebben gegeten. "Uiterst belangrijk onderzoek", zegt Mol. "Op deze maner krijgen we een nog beter plaatje van de planten en dieren die hier in de laatste ijstijd hebben geleefd."
Pauselijke prijs
Tussen de bedrijven door mocht Mol afgelopen week ook nog een bijzondere prijs in ontvangst nemen. Hij kreeg namelijk een pauselijke (!) onderscheiding voor zijn werk op het gebied van de paleontologie. De Giuseppe Sciacca-prijs werd hem uitgereikt op de Urbania Universiteit in Vaticaanstad.
Mol ontving de prijs samen met de Griekse paleontologe professor Evaggelia Tsoukala van de universiteit van Thessaloniki. De onderzoekers werkten samen aan de opgraving van een drie miljoen jaar oude mastodont in het Griekse Milia. Met slagtanden van meer dan vijf meter lengte is die mastodont opgenomen in het Guiness book of Records.
Naast de opgraving van deze spectaculaire mastodont is Mol vooral bekend door zijn vele ontdekkingen van dieren – groot en klein – uit het pleistoceen, van grofweg 2,5 miljoen tot 10 duizend jaar geleden. Ook in Siberië ontdekte hij al diverse mammoeten in de permafrost. Zijn grootste 'schatkamer' ligt evenwel vlak bij huis. Van de bodem van de Noordzee, en daarmee bijvoorbeeld ook in het zand dat werd gebruikt om de Tweede Maasvlakte aan te leggen, ontdekte Mol al diverse dieren die in de ijstijd in onze omgeving hebben geleefd.
Amateur
Hoewel douane-ambtenaar Mol strikt genomen een amateur is in de paleontologie onderstreept deze pauselijke onderscheiding het hoge professionele niveau van zijn werk. De Giuseppe Sciala-award is door de kardinalen Dario Castrillón Hoyos en Peter Turkson uitgereikt.
Bij de foto's: Mol met een fossiele drol van een hyena (een coproliet) (foto: Rob Buiter)
Op de tweede foto is een door de computer bewerkte CT-scan te zien, waarin divers botsplinters te herkennen zijn. (beeld: Naturalis Biodiversity Center, Dirk van de Marel)
Delen:

Praat mee

Onze spelregels.

0/1500 Tekens
Bedankt voor je reactie! De redactie controleert of je bericht voldoet aan de spelregels. Het kan even duren voordat het zichtbaar is.

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

BNNVARA LogoWij zijn voor