
klimaatverandering
© Pixabay
Het Europees Parlement heeft donderdag ingestemd met het plan om per 2040 de uitstoot van CO2 met 90 procent terug te dringen. 379 Europarlementariërs stemden voor, 248 tegen. Lidstaten gingen vorige week akkoord met het voorstel van de Europese Commissie, al hebben zij het wel flink afgezwakt. Zo mogen EU-lidstaten de uitstoot voor 5 procent buiten Europa compenseren met de aankoop van CO2-kredieten.
Het Europees Parlement wil dat beter wordt vastgelegd wat die CO2-kredieten precies zijn en hoe ze worden gecontroleerd. De Commissie en lidstaten gaan daarnaar kijken.
De coalitie van de centrumrechtse EVP, sociaaldemocraten, liberale Renew en de Groenen bepleitte eerder in het debat dat het goedkeuren van het doel essentieel is voor de voortrekkersrol van de EU. "We moeten investeren in groene technologie om vooruit te blijven lopen", stelt de grootste partij EVP.
Hoewel groenere partijen liever een ambitieuzer klimaatdoel hadden gewild, is het sluiten van een deal "het beste wat we hadden kunnen bereiken", aldus de Groenen. "Er is gekozen voor vooruitgang in plaats van verlamming", zei D66-Europarlementariër Gerben-Jan Gerbrandy.
De uiterst rechtse partij Patriotten voor Europa noemde het doel "economische zelfmoord". Net als de Europese Conservatieven en Hervormers vrezen ze voor hoge energieprijzen door het nieuwe klimaatdoel.
Een andere afzwakking waarmee het Parlement instemde, is het uitstel van een zogenoemde CO2-belasting met een jaar, naar 2028. Daarmee geldt een extra taks op benzine en energie voor bedrijven die veel uitstoten niet meer vanaf 2027.
De vraag is wat dit uitstel voor invloed heeft op het halen van het klimaatdoel van 2030. Dan moet de EU 55 procent minder uitstoot hebben. Voor de zomer berekende de Commissie dat doel net te halen, maar daarbij was wel meegerekend dat de CO2-belasting al vanaf 2027 zou ingaan.
Bron: ANP
Thema's:
Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.