Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Egel met zesde zintuig

19-09-2014
leestijd 1 minuten
1919 keer bekeken
20140920_Egel_FotografieNiel.JPG

© Fotograaf: FotografieNiel

Egels kunnen naast zien, ruiken, horen, proeven en voelen nog iets anders. Ze beschikken namelijk over een extra zintuig, waar ze nieuwe luchtjes mee
onderzoeken. Dit doen ze met het orgaan van Jacobson, een onderdeel waarmee de egel heel nauwkeurig geuren kan waarnemen. Niet alleen via de neus, maar ook met zijn tong.
Speeksel
Het orgaan van Jacobson heeft veel zintuigcellen en ligt tussen het gehemelte en de neusholte. Egels nemen de geur- en smaakstoffen op door veel schuimig speeksel aan te maken. Op deze manier 'verwerkt' het diertje de nieuwe ervaring.
Schoonmaken
Als de egel de nieuwe geur helemaal eigen heeft gemaakt, smeert hij het speeksel vervolgens uit over zijn rug. Daarna is het reukkanaal doorgespoeld en weer gebruiksklaar voor een volgende reuk-ervaring.
Bron: Egelbescherming, It Fryske Gea, Egelopvang Boskoop
Delen:

Reacties (0)

VroegeVogels

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

Je kunt je op elk moment uitschrijven. Bekijk of beheer hier alle nieuwsbrieven.

Wil je meer weten over de manier waarop wij met jouw gegevens omgaan? Lees dan ons Privacy statement.

BNNVARA wij zijn voor