Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Eekhoorn zonder nootjes

02-03-2012
leestijd 2 minuten
De Pallas' eekhoorn is een van oorsprong Chinese eekhoorn die sinds 1998 ook in Nederland voorkomt. Een aantal van deze olijfgroene eekhoorns ontsnapte toen bij een dierenhandelaar in Weert, en sindsdien heeft deze soort zich razendsnel voortgeplant. In 2009  werd de populatie in de omgeving van Weert geschat op 50-110 dieren. Inmiddels wordt gedacht dat die schatting te laag is en dat er misschien wel 150 Pallas' eekhoorns zijn.
Knager
Ze komen niet alleen in bossen voor,  maar ook in de bebouwde kom van Weert, Ell en Swartbroek. En dat levert nog wel eens problemen op! De Pallas' eekhoorn is namelijk, in tegenstelling tot onze rode eekhoorn, een flinke knager: de afgelopen jaren hebben Pallas' eekhoorns schade aan onder andere houten dakdelen, elektriciteits- en afvoerkabels veroorzaakt. Dit jaar lijkt de schade mee te vallen, maar de rode eekhoorn heeft nog wel last van deze ‘indringer’: de Pallas' eekhoorn verdringt namelijk de rode. Pallas' eekhoorns leven wel met 8 tot 20 soortgenoten op een hectare, maar de rode eekhoorn heeft die ruimte helemaal voor zichzelf nodig.
Invasieve exoot
Het Team Invasieve Exoten, onderdeel van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA), keek wat de risico’s van de Pallas' eekhoorn zijn voor de economie, voor andere dieren en voor de menselijke gezondheid. Het team concludeerde dat de Pallas' eekhoorn gezien kan worden als invasieve exoot: een dier, plant of micro-organisme dat door menselijk handelen in een nieuw gebied terecht is gekomen en dat door vestiging en verspreiding schade kan veroorzaken. Vanaf medio 2011 zette de NVWA daarom, in samenwerking met de Zoogdiervereniging , een wegvangactie op touw: met behulp van 200 vallen in de bebouwde kom en de bossen rondom Weert, wordt geprobeerd om de Pallas' eekhoorns (levend) te vangen. Met succes! Er zijn al ruim 80 Pallas' eekhoorns op deze manier gevangen. Daarna komen ze terecht in het Natuurhulpcentrum in België, waar ze gesteriliseerd dan wel gecastreerd worden. Zij zullen daarna levenslang in gevangenschap doorbrengen.
Delen:

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

Al 100 jaar voor