Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Dierenwelzijn centraal tijdens Landbouw-begroting

06-12-2006
leestijd 2 minuten
vv_newsimg_182896.jpg
Een alarmnummer voor dieren in nood, pleidooien om te stoppen met het castreren van biggen, een deltaplan voor dieren en pleidooien om het algeheel jachtverbod in natuurgebieden niet op te heffen. ,,Er is tijdens de Landbouw-begroting nog nooit zoveel over dieren en hun welzijn gesproken. En dat is precies wat de Partij voor de Dieren (PvdD) wil.''
Het nieuwe Tweede Kamerlid Marianne Thieme (PvdD) was dinsdag tijdens de begrotingsbehandeling dan ook niet de enige, maar een van de velen die een verbod voorstelde op het onverdoofd castreren van biggen. De biggen worden gecastreerd om te voorkomen dat het vlees ruikt naar mannelijke biggen, de zogeheten berengeur.
Die eenheid in de nieuwe Kamer is er op hoofdlijnen. Want waar SP, GroenLinks en PvdD de biggen in afwachting van een definitief verbod desnoods onder verdoving willen laten castreren, vragen anderen (ChristenUnie, SGP en D66) zich af of de stress voor de dieren daarmee niet nog meer toeneemt.
,,Iedereen wil er vanaf. Onder verdoving castreren zou een tussenstap kunnen zijn, maar is dat een verbetering voor de dieren'', wil Ernst Cramer (ChristenUnie) horen van minister Cees Veerman. Want: ,,Je moet kiezen op basis van argumenten, niet op emoties.''
Het idee van GroenLinks om de rechten van dieren vast te leggen in de grondwet krijgt steun van de Partij voor de Vrijheid (PVV). Dion Graus (PVV): ,,We hebben hart voor ondernemers in de landbouw en hart voor de dieren. Het wordt laveren tussen de belangen.''
Graus lanceerde het plan om in navolging van 112 een alarmnummer 113 te openen voor dieren in nood. Naar Amerikaans voorbeeld wil hij ook dierenpolitie. En hij bepleitte, net als de SP, strengere straffen voor mensen die dieren hebben mishandeld. ,,Ze worden nog net niet met een klopje op de schouder naar huis gestuurd, maar ze horen achter tralies. En ik stel voor dat ze levenslang de rode kaart krijgen: een verbod op het houden van dieren.''
Tussen de discussies over het welzijn van dieren bleken onder meer CDA, PvdA en PVV elkaar te hebben gevonden in amendementen voor extra geld (5 miljoen extra in 2007 en 2008) voor steun aan jonge boeren. Ook de SGP wil hier meer geld voor reserveren. CDA en PvdA willen verder dat er in 2007 ook 6 miljoen euro beschikbaar komt voor weidevogelbeheer.
Bron:ANP
Delen:

Reacties (0)

VroegeVogels

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

BNNVARA wij zijn voor