Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Carlablog: de vreemdganger

05-08-2013
leestijd 2 minuten
Heggenmus_Daksaya.jpg
Terwijl ik de meeste oudervogels afgepeigerd in de heesters zie hangen is de heggenmus nog steeds druk in de weer met de voortplanting. Hij heeft heel wat nageslacht te onderhouden want heggenmussen zijn notoire vreemdgangers. Ze zorgen er wel voor dat al hun kroost niets te kort komt. Druk als een klein baasje hipt mijn heggenmus over de oprit en scharrelt in de tuin zijn kostje bij elkaar.
Bij het schrijven van het boek Passie en paring in de achtertuin drong de heggenmus zich op. Heggenmusmannetjes doen het met meerdere vrouwtjes, maar ook de dames weten er raad mee. Ze paren met andere mannetjes omdat die altijd zullen meehelpen met het voeden van de jongen. Die mannetjes denken namelijk dat het hun nakomelingen zijn. Zo verzekert het wijfje zich van een goede verzorging van haar kroost.
De mannetjes waar ze mee vreemd gaat zijn meestal buurmannen die verscholen zitten in het dichte struikgewas. Ze moeten zich wel verstoppen want ze nestelen in het territorium van de echtgenoot. Als hij ontdekt wordt volgt er een strijd op leven en dood. Er zijn ook heggenmusmannetjes die niet zo moeilijk doen. Dat is pure berekening want zo’n hulpje bij het voeren van de jongen kan hij wel gebruiken.
Wie het muisgrijze schuwe vogeltje bespiedt kan zich niet voorstellen dat het zo’n opwindend seksleven heeft. Op dit moment is hij  druk in de weer om het nest met zijn jongen up to date te houden. Met een bek vol zachte blonde haren van mijn honden hipt het vogeltje dagelijks over de oprit. Rasta en Maux weten er van. Ik heb het hun gisteren verteld. Apetrots jagen ze alle katten uit de omgeving de stuipen op het lijf.
Carla van Lingen
Foto heggenmus met hapje: daksaya. Kijk voor meer foto's van deze fotograaf op Vroege Vogels fotogalerij .
Delen:

Altijd op de hoogte blijven van het laatste nieuws?

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

Al 100 jaar voor