Advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu.

Blauwe reigers, VN natuurjongeren, en alle overige onderwerpen

theme-icon
Duurzaam leven
Vandaag
leestijd 3 minuten
blauwe-reiger

Blauwe reiger

© Kanjers

Hoe gaat het met de kolonie blauwe reigers in het Amsterdamse Bos? En hoe gaan onze nieuwe VN-jongerenvertegenwoordigers de stem van Nederlandse jeugd laten horen bij de Verenigde Naties en de Europese Unie als het gaat om de natuur? Dit zijn de overige onderwerpen in de Vroege Vogels uitzending van 10 mei 2026.

Luister de onderwerpen terug op de volgende startpunten:
00:37:05 - Lupine is een duurzame voedselbron
00:47:05 - Reigerkolonie in het Amsterdamse bos
01:05:15 - Spechten bij het Groene Huis - Intro
01:10:05 - Spechten kijken met met natuurgids Marlies Hoefkens
01:21:35 - Poolonderzoeker Hacquebord overleden
01:43:30 - VN Jongeren op de bres voor de natuur

VN Jongeren op de bres voor de natuur

Nederland heeft sinds kort vier nieuwe VN-jongerenvertegenwoordigers. Zij zullen de komende twee jaar de stem van Nederlandse jongeren laten horen bij de Verenigde Naties en de Europese Unie. De nieuwe vertegenwoordiger Biodiversiteit en voedsel is Joris Kouwenberg. Hij schuift aan in Vroege Vogels met Famke Gerritsen, die al sinds oktober VN-jongerenvertegenwoordiger Biodiversiteit en voedsel is.

biodiversiteit

© Vroege Vogels

Blauwe reiger feuilleton

Het is een algemene vogelsoort: de blauwe reiger. En algemene soorten lopen het risico dat je er minder aandacht aan besteedt dan ze verdienen. Daarom volgt verslaggever Merlijn Schneiders dit seizoen de blauwe reigers in het Amsterdamse Bos. Een heus vogelfeuilleton over de blauwe reiger. Van de bouw van de nesten tot de uitvliegende jongen. Samen met ecoloog Atze van der Goot bezoekt Merlijn de kolonie midden in het bos.

Luister hier de vorige afleveringen terug van het blauwe feuilleton.

Blauwe reiger met tak

Blauwe reiger met tak

© Henk Breur

Poolonderzoeker Hacquebord overleden

Poolonderzoeker Louwrens Hacquebord (78) is vorige week donderdag overleden in zijn woonplaats Haren. Jarenlang was hij het gezicht van het Nederlandse poolonderzoek, omdat hij onvermoeibaar publiceerde en vertelde over het gebied waar hij zo van hield. Ook was hij regelmatig te gast in Vroege Vogels om over zijn onderzoek te vertellen.

Hacquebord kwam uit Dokkum, een kind uit een ondernemersfamilie. Hij studeerde geografie en archeologie, begon als onderzoeker in Mali, hield van woeste en onherbergzame gebieden. In dienst van het Arctisch Centrum, in 1970 opgericht aan de Rijksuniversiteit Groningen, kon hij vanaf de jaren zeventig zijn hart ophalen. Hij leidde bijvoorbeeld de opgravingen naar het Nederlandse walvisvaardersdorp 'Smeerenburg' op Spitsbergen en mocht als eerste Nederlander onderzoek doen naar het Behouden Huys op Nova Zembla. In Vroege Vogels spreken we met poolonderzoeker Maarten Loonen, die hem goed gekend heeft.

noordpool_pixabay

© pixabay

Lupine is een duurzame voedselbron

Met een lijst van 33 bijzondere gewassen willen het Louis Bolkinstituut en het Wereld Natuur Fonds ons menu én ons landschap vóór 2030 verduurzamen. Lupine staat hoog op die lijst. "Het is een bron van vezels en eiwitten en het maakt de bodem weer gezond", weet ook akkerbouwer Andre Jurrius van het initiatief 'Lekker Lupine'.

De vlinderbloemige plant lupine is vooral bekend als zogenoemde 'stikstofbinder'. Vlinderbloemigen hebben de bijzondere eigenschap dat ze met hulp van speciale bacteriën in hun wortelknolletjes stikstof uit de lucht opnemen. Daardoor hoeven ze niet met stikstof uit (kunst)mest te worden geholpen. Daarnaast is lupine rijk aan eiwitten. "Tot nu halen we de bulk van onze eiwitten van een handjevol gewassen, zoals soja uit het buitenland", zegt Joost Lommen van het Louis Bolkinstituut, een kennisinstituut voor duurzame landbouw, voeding en gezondheid in Bunnik.

IMG_2535

Willemijn Cuijpers, Joost Lommen en Andre Jurrius

© Rob Buiter

Delen:

Reacties (0)

VroegeVogels

Maandag, woensdag en vrijdag versturen wij je alle informatie uit de radio en tv-uitzending en het laatste internetnieuws.

Gerelateerd

BNNVARA wij zijn voor