Sfeerfoto van Vroege Vogels
Vroege Vogels
Vroege Vogels

Elke vrijdag vanaf 19.50u opnpo2

Elke zondag van 7 uur tot 10 uur op

Natuur, milieu, klimaat en dierenwelzijn in Nederland staan centraal. Als 'advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu' maakt Vroege Vogels zich al meer dan 40 jaar hard voor een groener Nederland.
Vroege Vogels

'Aanwas windmolens gaat veel te langzaam'

28 dec 2016
  •  
leestijd 2 minuten
  •  
windmolens_03.jpg
Nederland heeft er dit jaar 229 nieuwe windmolens bij gekregen met een totaal vermogen van 822 megawatt. De nieuwe windmolens leveren jaarlijks genoeg schone elektriciteit om een stad van 450.000 inwoners van stroom te voorzien. Volgens de Nederlandse WindEnergie Associatie (NWEA) gaat de aanwas van nieuwe turbines echter veel te traag. In het huidige tempo gaat Nederland de doelstellingen uit het Energieakkoord nooit halen, aldus de branchevereniging.
Op land is er dit jaar voor 222 megawatt aan molens geplaatst. Dat is veel minder dan de 406 megawatt van vorig jaar. Op zee werden wel grote stappen gezet, vooral dankzij de oplevering van het Gemini Windpark ten noorden van Friesland. Buitengaats verdrievoudigde het vermogen tot 957 megawatt. In totaal staat er nu voor 4247 megawatt vermogen aan windenergie op land en op zee.
Om te voldoen aan het Energieakkoord zou het vermogen jaarlijks echter moeten toenemen met zo'n 700 megawatt op land en 500 megawatt op zee. Volgens de afspraken moet Nederland 6000 megawatt op land tellen in 2020 en 4450 megawatt op zee in 2023.
Meerdere organisaties wijzen er al langer op dat Nederland meer vaart moet maken met de bouw van windmolens om de doelen uit het in 2013 gesloten Energieakkoord te halen. Knelpunt is volgens de NWEA dat de Rijksoverheid en verschillende provincies te weinig nieuwe turbines mogelijk maken. Provincies leggen nu nog allemaal bovenwettelijke regels op voor windenergie, stelt de brancheclub, die wil dat dit stopt. Om klimaatverandering tegen te gaan roept de NWEA het Rijk op om alle ruimtelijke belemmeringen snel op te lossen.
Bronnen: ANP en NWEA

Meer over:

windmolens

Praat mee

Heb je een vraag, suggestie of wil je gewoon iets kwijt? Dat kan hier. Lees onze spelregels.

avatar

Reacties (2)

Karin Hofker
Karin Hofker30 dec 2016 - 11:33

In mijn eerdere reactie op dit item had ik een link geplaatst. Jammer dat de link niet werkt. Ik onderbouw mijn beweringen graag aan de hand van bronnen, zodat anderen mijn beweringen kunnen weerleggen of ondersteunen. Is het technisch niet mogelijk om op uw website een link te plaatsen of ligt het aan mij? Ik ben gewend om in mijn reacties op diverse websites mijn bronnen mbv een link te vermelden. Het is tot nu toe altijd gelukt.

Karin Hofker
Karin Hofker29 dec 2016 - 20:10

In onderstaande 'voortgangsrapportage realisatie windenergie' van Gedeputeerde Staten ZH ( december 2016) is te lezen waardoor de aanwas van windmolens oa ook te langzaam gaat. Er worden namelijk veel windmolens afgebroken, omdat hun subsidietijd is afgelopen. Ze worden vervolgens doorverkocht aan Oost- Europa, omdat daar een aantrekkelijke markt ligt voor onze 'afgeschreven' windmolens. In ZH wordt er ca 170 MW aan windmolens afgebroken, dus ca 60!! stuks. Men noemt dit KRIMP in de rapportage. Het wrange is dat veel gemeenten ze graag terug willen, maar dat ze veelal om veiligheidsredenen niet meer geplaatst mogen/ kunnen worden. Nieuwe windmolens moeten meer MW opleveren, zijn dus hoger en dus niet meer in te passen op de plek waar ze stonden.Met deze informatie wil ik enige nuance aanbrengen in het verhaal van de NWEA.
https://staten.zuid-holland.nl/DMS_Import/Statencommissie_Duurzame_Ontwikkeling/Ingekomen_stuk/2016/Voortgangsrapportage_realisatie_windenergie_Zuid_Holland_2016.org