Het consumentenplatform van BNNVARA. In september is Kassa weer terug op tv!
Zien wij het meetverschil van gas terug?
14-11-2008
•
leestijd 2 minuten
•
We moeten meer kubieke meters gas afrekenen dan gasbedrijven hoeven in te kopen. Gas komt namelijk warmer ons huis binnen dan het de leiding in wordt gepompt. Door die verwarming zet het gas uit en krijgen wij dus meer kubieke meters geleverd. Energiebedrijven verdienen daardoor honderden miljoenen extra.
We lieten
begin dit jaar
zien dat het echt zo werkt. De toezichthouder NMa liet weten dat ze de zaak in onderzoek hadden. Dat onderzoek is inmiddels afgerond. En, ja hoor, het klopt als een bus. Maar… volgens de NMa geven de gasbedrijven een deel van die meetwinst weer terug door de tarieven iets te verlagen. Alleen gebruiken ze meer dan de helft van die meetwinst om de verliezen te compenseren die ze leiden door lekkages of illegaal verbruik. En dat mag, vindt de minister van Economische Zaken. Alleen moeten gasbedrijven wel een extra prikkel krijgen om die gasverliezen te verminderen.
Kassa heeft een idee: laat die gasverliezen gewoon ten koste gaan van de enorme winsten die energiemaatschappijen boeken. En geef de consument al het geld terug dat met die meetwinsten wordt geboekt. Dan hebben de energiemaatschappijen een prikkel om iets te doen aan die lekkages en ons scheelt dat 140 miljoen per jaar.
Diederik Samsom, energiespecialist van de PvdA, vindt dat die gasverliezen in ieder geval niet bij de gaslevering in rekening moet worden gebracht, maar bij de netwerkkosten. Hij geeft de netwerkbedrijven vijf jaar de tijd om die verliezen terug te brengen tot nul, zodat de consument er uiteindelijk niet meer voor hoeft op te draaien.