De zomer was lang, heet en droog, zo heeft menig boer ondervonden. Welke gevolgen heeft dit voor groente en fruit in de winkels? Triodos Bank voorspelt dat door mislukte oogsten landbouwproducten nu en in de toekomst schaarser en dus duurder worden. “Wat de consument daarvan gaat merken is dat de prijzen gaan stijgen. Denk aan bijvoorbeeld aardappels. Het kan wel nog een paar maanden duren voordat je dat dit najaar pas echt ziet in de supermarkt. Wat de consument er ook van gaat merken is dat de kwaliteit van de producten minder goed zal zijn”, voorspelt Hans Stegeman van Triodos Bank.
Triodos Bank is een duurzame bank die geld inzet voor ‘positieve maatschappelijke, ecologische en culturele verandering.’
Warmere en drogere zomers dan voorheen zullen hun sporen nalaten, verwacht de bank. De effecten van tegenvallende landbouwproductie kwamen recent uitgebreid aan bod in het onderzoek Hot Summer Economics van Triodos Bank.
Hans Stegeman is hoofdeconoom van Triodos Bank. Hij is verantwoordelijk voor economisch en duurzaamheidsonderzoek bij de bank. “Volgens onze berekeningen is de verwachte groei van de economie helemaal verdampt door het droge, hete weer. Dus in plaats van 1 procent groei, géén groei. Een van de factoren die economische groei erg beïnvloedt, is hoe het gaat met de landbouw.”
De impact van een veranderend klimaat is zichtbaar: “Als het verandert zoals nu gebeurt, dan zie je dat bepaalde gewassen die op dit moment door de landbouw verbouwd worden, gewoon niet meer passen.”
Hetere, drogere zomers, met regen die uitblijft... hoe moeten boeren daarop inspelen? “Je kan denken aan het telen van hele andere gewassen”, raadt Stegeman aan. “Je kan wijn verbouwen, je kan quinoa verbouwen. Je kan hele andere gewassen gaan verbouwen die beter bestand zijn tegen een veranderend klimaat.”
Volgens Triodos-econoom Stegeman dwingt de tegenvallende oogst iedereen om minder kieskeurig te zijn. “Daar moet de boer aan wennen als hij zijn producten van het land haalt. Maar de consument moet eraan wennen als het fruit en groenten in de schappen ligt. Je kunt niet alleen meer de beste en de mooiste exemplaren kiezen.”
Die veranderde houding wordt ook hard nodig, voorspelt de econoom. “Als een ding duidelijk is dan is het dat klimaatverandering niet iets is voor de volgende generaties. Het speelt nu dus is er nu beleidsverandering nodig.”
Meer over:
oogst, groenten en fruit, droogte, watertekort, landbouw, landbouwproducten, groente, fruit, misoogst