Nieuwe methode voor beoordelen uitstrijkje
28-10-2009
• leestijd 1 minuten
Er is een nieuwe methode om het materiaal van uitstrijkjes te beoordelen op eventueel aanwezige onrustige cellen. De zogenoemde dunnelaagcytologie werkt even goed als de methode die tot nu toe wordt gebruikt, maar is makkelijker voor artsen en laboranten. Voor de onderzochte vrouwen is het voordeel dat de test minder vaak overgedaan hoeft te worden.
Dat maakten onderzoekers van het Universitair Medisch Centrum St Radboud (UMC) in Nijmegen en het Laboratorium voor Pathologie in Eindhoven woensdag bekend. De onderzoekers volgden in vier jaar tijd ruim 90.000 vrouwen bij wie een uitstrijkje werd gemaakt in het kader van het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker. Jaarlijks krijgt een half miljoen vrouwen tussen de 30 en 60 jaar daarvoor een oproep.
Voor de tot nu toe gebruikelijke zogenoemde pap-test strijken artsen het verzamelde celmateriaal uit de baarmoederhals letterlijk uit op een microscoopglaasje. Dat mislukt nogal eens en dan moet de vrouw opnieuw materiaal uit haar baarmoederhals laten halen. Met dunnelaagcytologie kan de arts het weefsel gewoon in een flesje met vloeistof stoppen. Onderzoek op dit weefsel blijkt net zo betrouwbaar en bovendien voor analisten beter af te lezen. De nieuwe methode heeft dus grote voordelen, aldus de onderzoekers.
Bron: ANP