Al jaren is er discussie over de schrikkelseconde. Veel wetenschappers zien niets in het steeds maar corrigeren van de tijd en pleiten voor afschaffing. Hoe zinvol is een schrikkelseconde nog?
Een schrikkelseconde is een seconde die aan de tijd wordt toegevoegd om het verschil in lengte tussen de gemiddelde zonnedag en de uurwerkdag te corrigeren. Het systeem is in 1972 ingevoerd. Wetenschappers zijn al jaren onderling niet eens over de het corrigeren van de tijd. Zo kunnen schrikkelseconden voor moeilijkheden zorgen bij sommige computers en GPS-systemen. Beheerders van communicatiesatellieten, gps-systemen, het internationale handelsverkeer, aandelenbeurzen luchtverkeersleiders, die hebben genoeg van die schrikkelseconde die te pas en te onpas worden aangekondigd. Maar sterrenkundigen willen het graag behouden. Al jaren is er discussie en het ziet er toch naar uit dat de schrikkelseconde gaat verdwijnen. De Internationale Telecommunicatie Unie, zal waarschijnlijk in januari een besluit nemen hierover.
Het is maar een seconde zou je zeggen, maar er hangt nogal wat aan vast. Om uit te leggen hoe dat zit kun je het beste naar de oorsprong van onze tijdrekening kijken. Emeritus hoogleraar theoretische natuurkunde Sander Bais sprak met Menno Bentveld. Hij legde uit hoe het zit met de 'de juiste tijd.' Ook belde Menno met wetenschapsjournalist Govert Schilling. Volgens Schilling zijn er bij astronomen toch wat scheven gezichten als het gaat het afschaffen van de schrikkelseconde..