In mei waren consumenten nog altijd negatief over de economie, meldt het CBS. In april is er bijna het laagste niveau ooit gemeten en verbetering lijkt er nog niet te komen. Daarmee blijven de hoge inflatie en oorlog in Oekraïne flink op het sentiment drukken.
De graadmeter waarmee het statistiekbureau het vertrouwen peilt is voor de maand mei uitgekomen op min 47, tegen min 48 in april. Consumenten blijven volgens de cijfers nagenoeg even pessimistisch over de economie als geheel.
Wel zijn ze iets minder negatief geworden in hun verwachtingen voor de eigen financiële situatie in de komende twaalf maanden. Daar staat tegenover dat de mensen de tijd voor het doen van grote aankopen nog ongunstiger vinden dan in april. Volgens het CBS is er over de bereidheid tot grote aankopen zelfs nog nooit zo somber geoordeeld als deze maand het geval is.
De somberte onder consumenten is geen puur Nederlands fenomeen. In het Verenigd Koninkrijk bereikte het consumentenvertrouwen een nieuw dieptepunt door de forse prijsstijgingen. Een graadmeter van marktonderzoeker GfK daalde tot een stand van min 40, de laagste stand sinds de metingen in 1974 zijn begonnen.
Het CBS houdt ook bij hoe gunstig de omstandigheden voor ondernemers zijn om te investeren. De situatie verslechterde iets, vooral door de krimp van de export. Ook stijgen de rentes, wat leningen voor bijvoorbeeld de aankoop van nieuwe machines duurder maakt. Ondernemers investeerden in maart, de meest recente maand waarover het CBS cijfers geeft, ruim 3 procent minder dan een jaar eerder.
Bron: CBS/ANP
Heb je een vraag, suggestie of wil je gewoon iets kwijt? Dat kan hier. Lees onze spelregels.
Wat kun je eigenlijk met het 'consumentenvertrouwen'? Het zegt iets over de mentale gesteldheid van de Nederlander. Als alles kits is is het vertrouwen hoog. Is er inflatie en oorlog dan is het vertrouwen laag. Het is geen raketgeleerdheid...
Als het gemeengoed van ondernemers en overheidsinstellingen waarmee deze hun prijsstijgingen en tariefverhogingen een logisch gevolg achten van de ontwikkelingen in de markt ook automatisch wordt gehanteerd in de inkomensontwikkeling van de burgers heb je best kans dat er weer enig vertrouwen komt. Zolang het eenzijdig harken de norm blijft wordt het wantrouwen alleen maar groter en ligt de anarchie op de loer.
Meld je snel en gratis aan voor de Kassa nieuwsbrief!